background

Ventex ze stali nierdzewnej – zabezpieczenie produkcji spożywczej

Zawory Ventex to nowoczesny sposób izolacji wybuchu. CORONA Serwis dostarczyła i zaimplementowała urządzenie w zakładzie jednego z klientów.

ventex

Współczesne procesy produkcyjne wymagają rozwiązań technicznych, które nie tylko zwiększają efektywność pracy, ale także zapewniają bezpieczeństwo personelu oraz ochronę przed nieprzewidzianymi, niebezpiecznymi zdarzeniami. Takim rozwiązaniem jest zastosowanie zaworu Ventex. Zdecydował się na to jeden z producentów z branży spożywczej. Nasze prace objęły nie tylko przygotowanie projektu i dostarczenie zaworu, ale także jego montaż i uruchomienie systemu.

Dla jednego z producentów branży spożywczej zrealizowaliśmy projekt, w ramach którego zabezpieczyliśmy jedną z jego instalacji zaworem Ventex. Ventex to zawory szwajcarskiego producenta, które od lat skutecznie zabezpieczają instalacje przemysłowe w całej Europie.

ventex
Zawór Ventex w wykonaniu ze stali nierdzewnej

Zawór Ventex – bezpieczeństwo w przemyśle gwarantowane

Urządzenie zostało zainstalowane w taki sposób, aby odpowiednio chronić rurociąg czystego powietrza dla młyna mielącego cukier. W przypadku wybuchu, zawór mechanicznie odetnie przepływ w rurociągu, dzięki czemu płomień i ciśnienie wybuchu nie wydostanie się z niego.


prezes CORONA Serwis, Wiesław Jobczyk

Zawory Ventex to najwyższa półka jeśli chodzi o izolację wybuchów. Zabezpieczają instalację w taki sposób, że propagacja płomienia zostaje zatrzymana na tyle wcześnie, że nie stanowi zagrożenia dla innych części procesu. Ta realizacja jest o tyle wyjątkowa, że zawór, który dostarczyliśmy wykonany był ze stali nierdzewnej. A doskonała odporność korozyjna w podwyższonych temperaturach, to niezwykle ważna cecha w przemyśle związanym z żywnością.

Wiesław Jobczyk, prezes zarządu CORONA Serwis.


Jak działa zawór Ventex?

Ten rodzaj zaworu to pasywno-mechaniczna bariera przeciwwybuchowa. W odróżnieniu od aktywnych typów izolacji zawory Ventex zamykają się poprzez fale wybuchową i do zadziałania nie potrzebują żadnego dodatkowego zasilania, czujników/detekcji lub systemów kontroli. Zamykają się tworząc mechaniczną barierę dla płomieni i ciśnienia. W naszej ofercie dostępne są zawory działające jednostronnie lub dwustronnie. Posiadają także szeroki zakres wielkości i mogą być wykonane również ze stali nierdzewnej.

Poniżej przedstawiamy przykład, na jakiej zasadzie działa izolacja w zaworach typu Ventex.

Zawór podczas normalnej pracy.
*materiał producenta
Zawór podczas wybuchu w instalacji
*materiał producenta

Zrealizowany projekt dla producenta z branży spożywczej stanowi przykład efektywnego wykorzystania nowoczesnych technologii w przemyśle. Warto zauważyć, że podobne rozwiązania, jak stal nierdzewna w zabezpieczeniach, zaczynają być dostępne również od innych producentów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu branży bezpiecznymi i trwałymi materiałami. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wraz z naszymi partnerami systematycznie poszerzamy ofertę o urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej. Niedawno nasz partner, amerykański producent Fike, wprowadził do katalogu zawory DFI wykonane ze stali nierdzewnej do aplikacji higienicznych.


Grupy produktowe powiązane z tematem wpisu: