background

Kompleksowe dostawy paneli sterowniczych i skrzynek przyłączeniowych

Dziesiątki paneli sterowniczych i skrzynek przyłączeniowych. Jak urządzenia pomagają zwiększyć bezpieczeństwo w zakładach?

Ostatnie miesiące okazały się dla nas intensywne pod względem dostawy paneli sterowniczych oraz puszek łączeniowych w wykonaniu Ex. Urządzenia wykorzystano m.in. przy modernizacji oświetlenia na istniejących instalacjach technologicznych jednego z naszych klientów. Z kolei inna, duża dostawa paneli sterowniczych dotyczyła budowy biorafinerii w Niemczech. Jak nasze urządzenia poprawiają poziom bezpieczeństwa?

Obecnie, kiedy przemysł i technologia rozwijają się w tak szybkim tempie, kwestie bezpieczeństwa nabierają szczególnego znaczenia. Bezpieczeństwo przeciwwybuchowe to nie tylko zbiór przepisów i norm, ale przede wszystkim kompleksowe podejście do projektowania, eksploatacji oraz monitorowania systemów i urządzeń w środowiskach, gdzie ryzyko wybuchu jest bardzo duże. Czasem nawet niepozorne, małe urządzenia mogą okazać się kluczem do minimalizacji takiego ryzyka i zwiększania ogólnego poziomu bezpieczeństwa w całym zakładzie.

Skrzynki łączeniowe w wykonaniu Ex

Jednym z niepozornych urządzeń, które pomagają podnosić poziom bezpieczeństwa w zakładzie są skrzynki łączeniowe. W ostatnim czasie dostarczyliśmy dziesiątki tych urządzeń, w tym naszemu stałemu klientowi. Tym razem wykorzystał je przy modernizacji oświetlenia w swoich instalacjach technologicznych.

Skrzynki łączeniowe służą do łączenia/rozgałęziania kabli przychodzących/wychodzących. Górną i dolną część obudowy skrzynek producent skręcił śrubami ze stali nierdzewnej i uszczelnił do klasy IP66 specjalnym wpustem. Urządzenia wykorzystuje się do podłączenia oświetlenia, urządzeń, czujników, itp. Przez to muszą być zgodne z wytyczną 94/9 / EG i projektowane, produkowane oraz testowane zgodnie z normą EN 60 999 i EN ISO 9001. Stosuje się je w strefach zagrożonych wybuchem – 1, 2, 21 i 22.

Panele sterownicze – dla poprawy bezpieczeństwa pracy

Dla realizatorów budowy jednej z niemieckich biorafinerii dostarczyliśmy aż 147 paneli sterowniczych w wykonaniu przeciwwybuchowym. Panele sterownicze zaprojektowano do użytku w strefach zagrożenia gazem oraz pyłami, aby spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dlatego ich wykonanie przeciwwybuchowe gwarantuje ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami, które mogą pojawić się w trakcie codziennej eksploatacji zakładu.

Panele wyposażyliśmy w etykietę żółto-czerwoną, umieszczoną na przedniej części. To znacząco ułatwia identyfikację i dostęp do paneli podczas codziennych operacji. Ponadto, każdy panel oznaczyliśmy grawerowanymi tabliczkami z opisem technologicznym oraz tabliczkami znamionowymi wykonanymi ze stali nierdzewnej. Dzięki temu, wszystkie niezbędne informacje zostały trwale zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Jest to szczególnie istotne w przemyśle, gdzie regularna ekspozycja na zmienne warunki przyczynia się do zużycia i blaknięcia tradycyjnych etykiet.


Grupy produktowe powiązane z tematem wpisu: