background

Masterbatche

Masterbatch to inaczej przedmieszka. Jest dodatkiem do tworzywa w stężonej formie stałej jako granulat polimeru.

Masterbatch – inaczej nazywany także przedmieszką. Jest dodatkiem do tworzywa w stężonej formie stałej jako granulat polimeru. To skoncentrowana mieszanina pigmentów i / lub dodatków, zamykana podczas procesu termicznego w żywicy nośnikowej, która jest następnie chłodzona i cięta na granulat.

Do czego stosuje się przedmieszki?
Stosowanie masterbatchy jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Ich stosowanie pozwala przede wszystkim na:

• Barwienie – specjalne przedmieszki barwiące służą do nadawania kolorów surowym polimerom.
• Wypełnianie (tzw. wypełniacze) – stosuję się je do obniżania kosztów produkcji oraz nadawania i korygowania właściwości mechanicznych oraz cieplnych.
• Nadawanie właściwości – niektóre przedmieszki umożliwiają nadawanie materiałom bazowym specjalnych właściwości np. mechanicznych, elektrycznych czy chemicznych.

Masterbatch PA poliamid

Twarde, odporne na ścieranie oraz wysokie temperatury polimery PA mogą być stosowane w bardzo różnych aplikacjach. Odmiany tego granulatu znajdujące się w naszej ofercie spełniają bardzo wymagające europejskie normy m.in. 2002/72/WE. Mogą być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu – od meblarskiego, przez maszynowy aż po produkcję akcesoriów sportowych.


Sprawdź szczegóły

Masterbatch PBT politereftalan butylenu

Prawie 20 odmian tego polimeru z dużą skutecznością stosowanych jest w przemyśle elektronicznym. Produkt o bardzo wysokiej krystaliczności i niewielkim stopniu kurczenia się po wprowadzeniu do formy. Większość odmian charakteryzuje się niskim poziomem ścierania i zgodnością z amerykańskimi oraz europejskimi normami.


Sprawdź szczegóły

Masterbatch PET politereftalan etylenu

Polimer stosowany na bardzo szeroką skalę. Do najpopularniejszych produktów należy m.in. butelka PET, stosowana jako pojemnik do np. napojów. Oprócz tego, polimer często wykorzystywany jest w przemyśle włókienniczym – głównie do produkcji dzianin i tkanin, takich jak polar czy tergal. PET charakteryzuje się wysoką wydajnością i niskimi kosztami składowania.


Sprawdź szczegóły

Masterbatch PP Polipropylen

Jeden z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Produkt bezbarwny i bezwonny, posiada niezwykle niski współczynnik absorpcji wody. W produkcji przemysłowej stosowany w bardzo szerokiej skali – od produkcji sprzętu medycznego, przez izolacje elektroniczne, po opakowania w przemyśle spożywczym.


Sprawdź szczegóły

Masterbatch PE polietylen, polimer etenu

Obok PP najczęściej stosowany w produkcji przemysłowej polimer. Używa się go na szeroką skalę w produkcji folii, pojemników, zbiorników, opakowań, nart, zmywaczy do paznokcie i wielu innych. Folie z PE są odporne na działanie kwasów, zasad, soli oraz niskie temperatury.


Sprawdź szczegóły