background

Zaciski uziemiające

Zacisk uziemiający to urządzenie używane do odprowadzania ładunków elektrostatycznych z metalowych zbiorników, beczek, mieszalników oraz cystern w trakcie załadunku i rozładunku.

Zaciski uziemiające EX

Zaciski uziemiające są używane do odprowadzania ładunków elektrostatycznych z metalowych zbiorników, beczek, mieszalników oraz cystern podczas procesu załadunku i rozładunku. Ich zadaniem jest zapewnienie stałego połączenia pomiędzy elementem uziemianym a ziemią, co zapobiega nagromadzeniu się ładunku elektrostatycznego i minimalizuje ryzyko wybuchu lub pożaru.

Zaciski uziemiające występują zazwyczaj w komplecie z uziemiającym przewodem spiralnym. Klamra jest wykonana z stali nierdzewnej oraz posiada bardzo ostre zęby, które przekłuwają warstwę farby lub rdzy, zapewniając stałe połączenie z metalową powierzchnią. Kabel uziemiający jest wykonany z miedzi lub stali, która jest dobrym przewodnikiem. Jest on także izolowany dzięki specjalnej powłoce odpornej na wiele czynników mechanicznych i chemicznych.

Zasady stosowania zacisków uziemiających

Podczas procesów technologicznych takich jak mieszanie, przelewanie czy też załadunek lub rozładunek cystern, zaciski uziemiające należy mocować w dedykowanych do tego miejscach. W zależności od rodzaju procesu lub wymogów w zakresie bezpieczeństwa w danym zakładzie przemysłowym stosuje się same zaciski uziemiające z przewodem lub też kompletne systemy uziemiające, które poza zaciskiem i przewodem posiadają także jednostki monitorujące stan uziemienia.

Zaciski uziemiające są bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa procesów załadunku i rozładunku cystern samochodowych i kolejowych oraz innych procesów technologicznych, w których operuje się substancjami łatwopalnymi. Wszystkie elementy do których podpina się zacisk uziemiający muszą być w dobrym stanie, aby zapewnić stałe połączenie i niezawodne odprowadzenie ładunków elektrostatycznych. Ważne jest również, aby zaciski uziemiające były regularnie kontrolowane i wymieniane, gdy są uszkodzone lub wadliwe.

W zależności od przeznaczenia wyróżnia się różne typy zacisków

– zaciski uziemiające Ex do cystern,
– zaciski uziemiające Ex do metalowych beczek i pojemników,
– zaciski uziemiające Ex do zbiorników IBC oraz big bagów typ C,
– zaciski uziemiające Ex mini,
– magnetyczne zaciski uziemiające Ex

Opcjonalnie zacisk może zostać wyposażony w osłonę izolacyjną z kauczuku nitrylowego, która chroni go przed czynnikami chemicznymi oraz warunkami atmosferycznymi. Osłona jest odporna na wysoką temperaturę i działanie substancji na bazie olejów mineralnych.

Dodatkowo dostarczamy kołki wykonane z tworzywa sztucznego przeznaczone do odwieszania zacisków. Do powyższych zastosowań zaciski łączy się z przewodami uziemiającymi. Są one także elementem kompletnych systemów do monitorowania stanu uziemienia.