background

Pompy zębate Dudek-Pumpen

Pompy przemysłowe zębate do gęstych i lepkich cieczy pracujące przy przetłaczaniu oleju, emulsji, smaru, asfaltu, wosku, kleju, parafiny czy żywic

Pompa przemysłowa

Pompa przemysłowa to pompa stosowana do przetłaczania gęstych i lepkich mediów w różnego typu aplikacjach przemysłowych. Pompy przemysłowe – zębate charakteryzują się bezpulsacyjnym i dokładnym przepływem, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w aplikacjach wymagających precyzyjnego dozowania.

Przejdź do arkusza doboru pompy Zobacz nasze pompy przemysłowe

Gdzie stosujemy pompy zębate?

Pompy przemysłowe doskonale nadają się do pracy z gęstymi i lepkimi cieczami, np. przy przetłaczaniu:

  • oleju,
  • emulsji,
  • smaru,
  • asfaltu,
  • wosku,
  • kleju,
  • parafiny,
  • żywic.

Sprawdzą się też jako pompy do chemii czy kwasu. Bardzo często wykorzystuje się je również jako pompy spożywcze przy transporcie płynnej czekolady czy też melasy.

Pompa zębata – zasady działania

Przemysłowa pompa zębata jest urządzeniem o nieskomplikowanej, prostej budowie. Wewnątrz pompy pracują dwa wałki z osadzonymi na nich kołami zębatymi. Zewnętrzny napęd wprawia w ruch jeden z wałów – tzw. wał napędowy, który wymusza obrót drugiego wału. Pompy zębate mają zdolność do zasysania medium w wolne przestrzenie pomiędzy zębami kół zębatych. Następnie ciecz jest transportowana między tymi przestrzeniami a obudową pompy – aż do jej wyjścia. Efektywną pracę urządzenia zapewnia dobre dopasowanie wszystkich elementów. Małe przestrzenie pomiędzy elementami pompy, wymuszają w rezultacie przepływ cieczy z otworu ssawnego do wylotowego.

Budowa pompy zębatej

Pompa zębata składa się z:

  • wałów z kołami zębatymi,
  • korpusu pompy,
  • łożysk i uszczelnień.

Przemysłowe pompy zębate Dudek – charakterystyka

Dzięki swojej prostej konstrukcji i niezawodności, Pompy Dudek doskonale sprawdzają się w niemal wszystkich dziedzinach przemysłu. Zależnie od pompowanego medium, możemy dostarczyć pompy w różnym wykonaniu materiałowym – od żeliwa, przez stal czarną, aż po specjalne stale nierdzewne / kwasoodporne. Ponadto, nasze urządzenia dostępne są w różnych wariantach uszczelnienia wału – z uszczelnieniem sznurowym lub uszczelnieniem mechanicznym pompy. Dodatkowym atutem jest możliwość wyposażenia pomp w specjalny płaszcz grzewczy, a także specjalnie dobrane ogrzewanie elektryczne, dzięki czemu urządzenia mogą tłoczyć ciecze mające tendencję do zastygania w temperaturze otoczenia. Pompa zębata może być wyposażona również w regulowany zawór bezpieczeństwa

Jak dobrać pompę zębatą do Twojej aplikacji?

W naszej ofercie posiadamy również pompy mogące pracować w strefie ATEX (pompa ATEX, pompa EX)

Wszystkie nasze pompy są projektowane i wykonane zgodnie z obowiązującym normami.

Niemiecka firma Dudek-Pumpen, z siedzibą w Hamburgu, od przeszło 75 lat produkuje pompy zębate do tłoczenia cieczy o dużej lepkości. Tak długi okres istnienia przedsiębiorstwa stanowi solidną gwarancję jakości, stojącej na najwyższym, światowym poziomie.

Aby zapewnić efektywną pracę pompy na danej aplikacji przemysłowej, konieczne jest uwzględnienie wszystkich parametrów technicznych potrzebnych do doboru najskuteczniejszego rozwiązania. Na podstawie wypełnionego przez Państwa arkusza doboru pompy, nasi inżynierowie przygotują ofertę techniczną dostosowaną specjalnie do Państwa aplikacji przemysłowej.

Niezbędne informacje dotyczące arkusza doboru pompy

Produkt/medium – to informacja o cieczy, która ma być tłoczona pompą zębatą.
Lepkość oraz Gęstość – to informacja niezbędna do odpowiedniego doboru między innymi materiału oraz przestrzeni pomiędzy zębami oraz przestrzeni pomiędzy zębami a obudową pompy zębatej.
Temperatura pompowanego medium – to informacja niezbędna do doboru odpowiedniego ogrzewania czy chłodzenia pompy.
Wymagana wydajność pompy – to informacja niezbędna do określenia odpowiedniej wielkości pompy oraz mocy napędu/silnika.
Ciśnienie procesowe – to informacja niezbędna do doboru odpowiedniego typu pompy. Ważne jest określenie różnicy ciśnień pomiędzy ciśnieniem na wejściu i wyjściu pompy.
Przyłącza kołnierzowe – to informacja niezbędna, aby dobrać odpowiednie adaptery w celu prostego montażu pompy.
Wykonanie EX – to informacja niezbędna do określenia, czy pompa zębata pracuje w strefie zagrożenia wybuchem (ATEX) – dzięki czemu dobrany zostanie odpowiedni zestaw pompowy.

Arkusz doboru pompy.

(Pump selection sheet.)

Informacje kontaktowe:
(Contact details)


(Name and surname)
(Phone)
(Company name)

Pompa przemysłowa – specyfikacja techniczna:
(Industrial pump – technical specification)


(Medium)
(Density)
(Viscosity (mPas/cSt/Poise))
(Work temperature (℃))
(Pump capacity (l/min))
(inlet pressure (bar))
(outlet pressure (bar))
(Additive quantity)
(ATEX classification)
(Additional Information – optional)

Wyślij w PDF / Send as PDF

Create and send PDF

Pompa kwasoodporna DCP

Szereg DCP ze stali kwasoodpornej: z pojedynczym lub podwójnym uszczelnieniem mechanicznym; ze sprzęgłem magnetycznym hermetycznie zamkniętym oraz z ogrzewanym korpusem pompy elektrycznie lub cieczą/parą


Sprawdź szczegóły

Pompa kwasoodporna

Pompy zębate odporne na korozję, przeznaczone do przemysłu chemicznego


Sprawdź szczegóły

Pompa zębata Dudek ze sprzęgłem magnetycznym

Pompy Dudek szeregu MK są pompami zębatymi ze sprzęgłem magnetycznym. Uszczelnienie garnkowe sprzęgła magnetycznego zabezpiecza tłoczony czynnik przed przedostawaniem się na zewnątrz. Nie występuje tutaj żadne przechodzenie czynnika do atmosfery między wałem i korpusem pompy.


Sprawdź szczegóły

Pompa do gęstych cieczy Dudek Seria I-VI

Seria pomp do pracy z ciężkimi aplikacjami. Mogą być stosowane w obszarach zagrożonych wybuchem gazu strefy 1 i 2.


Sprawdź szczegóły