background

Dziesiątki uziemień od CORONA chronią przed elektrycznością statyczną

Uziemienia elektrostatyczne to urządzenia, które chronią przed elektrycznością statyczną nie dopuszczając do powstania iskry.

uziemienia

Uziemienia elektrostatyczne są jednym z podstawowych środków ochrony przed negatywnymi skutkami elektryczności statycznej. Minimalizują ryzyko zapłonu i wybuchu w procesach np. mieszania czy przelewania łatwopalnych substancji. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców potrzebując urządzeń o dobrej jakości i wysokiej skuteczności postawiło na uziemienia oferowane przez CORONA Serwis.

Oferta CORONA Serwis kilka miesięcy temu poszerzyła się o nowe produkty z zakresu ochrony elektrostatycznej.

Jak się okazało takie wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów było bardzo potrzebne. W ciągu tych zaledwie kilku miesięcy oddaliśmy do użytku już kilkadziesiąt systemów. To pokazuje jak ważną kwestią jest skuteczna ochrona przed elektrostatycznością i jej negatywnymi skutkami – podkreśla Wiesław Jobczyk, prezes zarządu CORONA Serwis.

Uziemienia elektrostatyczne zmniejszają ryzyko wybuchu – przedsiębiorcy wiedzą i korzystają

Skuteczna ochrona przed elektrycznością statyczną jest jedną z podstawowych kwestii, na którymi należy się pochylić, kiedy mamy do czynienia z takimi procesami jak przesiewanie, dozowanie przesypywanie i wiele innych. Przedsiębiorcy zdają sobie z tego sprawę i sięgają po sprawdzone rozwiązania.

30 uziemień dla producenta naczep

Jednym z przedsiębiorców, który postanowił zabezpieczyć prowadzone przez siebie procesy uziemieniami elektrostatycznymi był jeden z największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. W związku z tym, jednorazowo zdecydował się na prawie 30 sztuk systemów do kontroli uziemień.

Urządzenia przeznaczone są dla mieszalni farb w celu minimalizacji ryzyka zapłonu / pożaru  w procesach mieszania, dozowania oraz przelewania środków łatwopalnych i rozpuszczalników. Za ich pomocą będą uziemiane i monitorowane metalowe beczki, hoboki oraz zbiorniki IBC.

Zaproponowane w tym przypadku systemy dedykowane są do pracy w strefie zagrożonej wybuchem. Dlatego też moduł monitorujący został wyposażony w specjalną diodę sygnalizacyjną, która informuje m.in. o poprawnym podłączeniu zacisku do elementu uziemianego oraz że rezystancja danego elementu wynosi poniżej 10 Ohmów.

Ze względu na brak możliwości  przeciągnięcia instalacji elektrycznej/zasilającej wewnątrz mieszalni, inwestor wybrał opcję z zasilaniem bateryjnym. W skład systemów wchodzi:

  • Jednostki monitorujące wraz z zaciskami uziemiającymi ze stali nierdzewnej,
  • spiralne przewody uziemiające w powłoce ochronnej odpornej na czynniki chemiczne i atmosferyczne,
  • skrzynki ze wzmocnionego tworzywa z bolcami do odwieszania zacisków.

Co istotne, zacisk posiada bardzo ostre zęby mogące przebić powłokę lakieru, jaka znajduje się na beczce oraz resztki farb.

Uziemienia do procesów rozładunku skrobi

Kolejny przedsiębiorca, który zgłosił się do nas w celu dobrania odpowiedniego zabezpieczenia, potrzebował uziemienia cystern samochodowych pracujących przy rozładunku skrobi. W tym przypadku najodpowiedniejszym rozwiązaniem okazał się system EKX-4 przeznaczony do zabezpieczania właśnie stanowisk rozładowczych substancji łatwopalnych.

System ten posiada funkcję rozpoznawania cysterny samochodowej co sprawia, że jego używanie wymusza na kierowcy/operatorze, aby zacisk uziemiający od systemu był zawsze podłączony do beczki pojazdu, a nie konstrukcji metalowej. W innym przypadku system nie zezwoli na rozpoczęcie procesu rozładunku.

To tylko kilka przykładów zamówień, które realizowaliśmy w ciągu tych ostatnich kilku miesięcy. Ale wyraźnie obrazują, że świadomość zagrożeń wynikających z elektryczności statycznej jest bardzo duża – zaznacza Wiesław Jobczyk.

System kontroli uziemienia sygnalizuje nieprawidłowe podpięcie zacisku do uziemianego elementu
System kontroli uziemienia sygnalizuje prawidłowe podpięcie zacisku do uziemianego elementu

Kiedy ładunek elektrostatyczny może stanowić zagrożenie?

Warto podkreślić, że wspomniane powyżej procesy rozładunku/przeładunku są bardzo niebezpieczne. W czasie przeładunku substancji płynnych dochodzi do silnego elektryzowania się konstrukcji cystern drogowych oraz węży lub ramion załadowczych. W przypadku, gdy transportowany produkt jest palny lub wydziela substancje palne, to przeskok iskry elektrostatycznej może doprowadzić do zapłonu, a w efekcie czego nawet do eksplozji. Właśnie dlatego stosowanie takich urządzeń jak uziemienia elektrostatyczne jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa takich procesów.

Ładunek elektrostatyczny może stanowić zagrożenie, kiedy minimalna energia zapłonu (MEZ) wystarczająca do spowodowania zapłonu najłatwiej zapalnej atmosfery wybuchowej w określonych warunkach wynosi dla danej substancji konkretną wartość.

Poniżej przykłady wartości MEZ substancji, z którymi najczęściej mamy do czynienia w przemyśle:

DLA GAZÓW I OPARÓW
SubstancjaMEZ [mJ]
dwusiarczek węgla0,009
acetylen0,011
wodór0,019
siarkowodór0,068
metanol0,14
benzyna silnikowa0,15
benzen0,2
heksan0,24
metan0,28
etanol0,4
olej napędowy0,48
amoniak6,8
tlenek węgla8,0
DLA PYŁÓW
SubstancjaMEZ [mJ]
farba proszkowa5
żywica fenolowa10
żelazo20
skrobia (pszenica)25
cukier30
ABS30
drewno (sosna/trociny)40
aluminium50
mleko w proszku50
mąka pszenna60
kakao100
cynk960
węgiel>1000

Jakie procesy zagrożone są wyładowaniami elektrostatycznymi?

Procesy, które najbardziej zagrożone są negatywnymi skutkami wyładowań elektrostatycznych zasadniczo dzielimy na rodzaj substancji, która bierze udział w procesie.

W przypadku łatwopalnych cieczy i gazów najbardziej zagrożonymi procesami są:

  • załadunek i rozładunek cystern drogowych i kolejowych,
  • opróżnianie/napełnianie zbiorników IBC i beczek,
  • mieszanie, dozowanie, pobieranie,
  • przepływ w rurociągach i innych urządzeniach technologicznych.

W przypadku materiałów sypkich/pyłów wyróżniamy:

  • mieszanie,
  • przesypywanie,
  • dozowanie,
  • przesiewanie,
  • rozpylanie,
  • transport wymuszony.

Jak widać tak z pozoru niewinne zjawisko jak wyładowanie elektrostatyczne może być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego. Dlatego instalacja systemów minimalizujących ryzyko powstania iskry, która może być źródłem pożaru/wybuchu i odpowiednie zabezpieczenie procesów, w których do jej powstania dochodzi jest absolutną koniecznością.


Grupy produktowe powiązane z tematem wpisu: