background

Dozowniki celkowe – popularne zabezpieczenie chroni kolejną instalację

Dozowniki celkowe, znane także jako zawory celkowe, służą do przenoszenia różnego rodzaju proszku lub granulatu.

dozownik celkowy

Jednym ze skutecznych systemów ochronnych opartych na izolacji wybuchu są dozowniki celkowe. W ostatnim czasie w ramach realizacji  szerokiej koncepcji systemów zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednego z producentów w branży piwowarskiej dostarczyliśmy siedem takich urządzeń.

Dozowniki celkowe, zwane również zaworami czy podajnikami celkowymi, to urządzenia przeznaczone do procesów transportowania różnego rodzaju materiałów sypkich. Ich różne formy wykonania pozwalają na szeroki zakres zastosowań. Przykładowo, oprócz wykonania standardowego, możliwe jest jeszcze wykonanie zgodne z wymaganiami ATEX czy z dodatkową i cenną certyfikacją w zakresie systemu ochronnego.

Ostatnio dla jednego z naszych klientów z branży piwowarskiej realizowaliśmy koncepcję zabezpieczeń dla układu technologicznego. Jednym z elementów skutecznego zabezpieczenia tej instalacji były właśnie dozowniki celkowe – wyjaśnia Wiesław Jobczyk, prezes zarządu CORONA Serwis. Stosowanie dozowników celkowych ma wiele zalet, do jednej z nich należy przede wszystkim możliwość dostosowania komponentów do rodzaju przetwarzanego produktu, właściwości instalacji czy konkretnego zapotrzebowania użytkownika. W tym przypadku dozowniki, wraz z innymi zaproponowanymi urządzeniami, miały za zadnie zabezpieczyć proces dozowania grysu kukurydzianego i słodu – informuje.

Zalety stosowania dozowników celkowych

Stosowanie dozowników celkowych może być bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy do czynienia z ciężkimi warunkami przemysłowymi. Główne zalety stosowania dozowników celkowych:

  • zastosowane komponenty mogą zostać zmodyfikowane w zależności od rodzaju produktu, instalacji czy indywidualnych preferencji użytkownika,
  • wlot dozownika zapewnia najwyższą efektywność napełniania,
  • solidna konstrukcja zapobiega odchyłom wału,
  • szeroki wybór powleczeń,
  • dostępność w wersji ATEX, jak również możliwa funkcja odsprzęgania,
  • dostępność w wersji dla przemysłu spożywczego, w tym w wersji higienicznej dla przemysłu farmaceutycznego,
  • łatwy dostęp do wszystkich wewnętrznych części mechanicznych.

Wiele funkcji dozowników i szerokie możliwości wykorzystania

Podstawową funkcją dozowników celkowych jest regulacja przepływu materiału, przy równoczesnym utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w miejscu wsypu oraz zsypu surowca. Przesypywanym materiałem może być proszek, pył, granulat lub inny materiał sypki. Do tego grona zaliczyć można również te surowce, które wykazują właściwości zapalne i wybuchowe. Mowa tutaj o pyłach spożywczych (cukier, mak, słody, grysy kukurydzane, serwatka etc).

Szeroki zakres zastosowania dozowników celkowych pozwala na wykorzystanie tego typu rozwiązań w praktycznie każdym obszarze przemysłu i wszędzie tam, gdzie transportuje się materiały sypkie.

Urządzenie przeznaczone jest do kontrolowanego wybierania i dozowania materiałów sypkich/ziarnistych z silosów. Odbywa się to zarówno w sposób grawitacyjnych, jak i pneumatyczny. W dziedzinie filtrowania pyłów, dobry zawór to absolutna konieczność, zwłaszcza przy zastosowaniach z cyklonem oraz filtrem workowym. To pozwala na utrzymanie wysokich wydajności zbierania pyłu.

Aby jak najskuteczniej dobrać dozownik celkowy do pracy przy konkretnej instalacji, konieczne jest szczegółowe poznanie wielu parametrów, które towarzyszą pracy urządzenia. Chodzi m.in. o prędkość dozowania, temperaturę roboczą, materiały konstrukcyjne, maksymalne różnice ciśnień i wiele innych. Z reguły podczas doboru urządzenia nasi eksperci zwracają się o uzupełnienie karty doboru technicznego dla dozownika celkowego. Proces doboru jest dzięki temu szybki, czytelny i dokładnie zidentyfikowany pod względem dedykowanej pracy celki.


Grupy produktowe powiązane z tematem wpisu: