Spis treści
Żyjemy w czasach, w których smartfon stał się nieodzownym elementem naszego życia. Nauczyliśmy się, że tych niewielkich mobilnych telefonów możemy używać praktycznie wszędzie. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet tak niepozorne urządzenia, kiedy korzystamy z nich w nieodpowiednim miejscu, mogą być przyczyną pożaru czy eksplozji. Na szczęście na rynku istnieją telefony zaprojektowane w taki sposób, żeby korzystanie z nich w strefach zagrożonych wybuchem było całkowicie bezpieczne.
Używanie tradycyjnego smartfona lub innego rodzaju telefonu komórkowego w strefach zagrożonych wybuchem jest bezwzględnie zabronione. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że urządzenia tego typu nie są w pełni zabezpieczone przed powstaniem iskry wewnątrz ich obudowy lub przed przegrzewaniem się baterii. A to właśnie te zjawiska mogą być bardzo niebezpieczne – zwłaszcza, kiedy miałyby miejsce w strefie zagrożenia wybuchem.
– Nawet najmniejsza iskra, która powstanie w strefie zagrożenia wybuchem może spowodować dramatyczne skutki – od pożaru po eksplozję. Właśnie dlatego normy i przepisy jasno określają, że w takich miejscach m.in. telefony komórkowe nie mogą być używane – wyjaśnia Wiesław Jobczyk, prezes zarządu CORONA Serwis.
– Do tej pory, żeby wykonać telefon, wezwać pomoc czy chociażby zrobić zdjęcie instalacji, osoba znajdująca się w strefie zagrożenia wybuchem wyznaczonej w zakładzie musiała wyjść poza jej obszar. Jednak wprowadzony przez naszego partnera firmę i.safe MOBILE GmbH seria urządzeń mobilnych rozwiązuje ten problem. Ich konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby korzystanie na przykład ze smartfonów gwarantowało ich całkowite bezpieczeństwo w strefach EX. Potwierdzają to odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia. Nasza współpraca z tym niemieckim producentem sprawia, że wszystkie jego innowacyjne urządzenia dostępne są także na terenie Polski – podkreśla Jobczyk.
Smartfon do stref Ex – wiele możliwości dla większego bezpieczeństwa
Urządzenia i.safe MOBILE GmbH zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były całkowicie iskrobezpieczne. To znaczy tak, aby jakiekolwiek wyładowanie nie wydostało się na zewnątrz obudowy. Dzięki temu korzystanie z nich w strefach Ex nie stwarza zagrożenia wybuchowego.
Smartfon przemysłowy z serii IS530.x jest telefonem wielofunkcyjnym, o bardzo wysokiej wydajności. Dzięki swojej koncepcji łączenia urządzeń peryferyjnych za pomocą 13-pinowego interfejsu ISM, jest uniwersalnym urządzeniem do komunikacji. Idealnie sprawdzi się również jako urządzenia do gromadzenia i przetwarzania danych w obszarach zagrożonym wybuchem.
Poszczególne modele dedykowane są do pracy w określonych strefach. I tak:
- model IS530.1 służy do pracy w strefach 1/21,
- model IS530.2 w strefach 2/22,
- model IS530.M1 producent oferuje w wykonaniu górniczym I M1,
- model IS530.RG to wersja tego smartfona w wykonaniu przemysłowym.
Jednak bez względu na wybrany model wszystkie telefony z tej serii posiadają certyfikat Android Enterprise Recommended. Certyfikat ten zapewnia wysokie standardy jakości urządzeń i usług używanych w przedsiębiorstwie.
Ponadto, smartfony wyposażone zostały w funkcje:
- Zero-Touch.
- są kompatybilne z MDM. To oprogramowanie, które umożliwia administratorom IT monitorowanie, zarządzanie oraz zabezpieczanie firmowych lub osobistych urządzeń przenośnych pracowników.
- przyciski szybkiego dostępu – SOS czy Push-To-Talk (PTT).
Funkcjonalność tradycyjnych smartfonów
Choć smartfony z serii IS530 mają służyć przede wszystkim bezpieczeństwu w strefach zagrożonych wybuchem, producent nie zapomniał zapewnić im funkcjonalności tradycyjnych smartfonów.
Telefony posiadają:
- wyświetlacz 4,5″ Gorilla Glass 3. generacji o rozdzielczości 854 x 480 pikseli,
- baterię o pojemności 3600mAh z funkcją szybkiego ładowania,
- 4 GB pamięci RAM,
- 64 GB pamięci wewnętrznej i dodatkowo możliwość rozbudowania jej aż do 128 GB dzięki karcie microSD.
- przedni (13 MP AF) oraz tylny (5 MP FF) aparat,
- wzmocniony dźwięk i głos,
- każdy model wyposażono w akcelerometr, żyroskop, latarkę, czujnik światła, kompas czy czujniki ciśnienia.
Jednak to nie wszystko. Do smartfonów możliwe jest podłączenie szeregu dodatkowych urządzeń. Należą do nich m.in. kamera termowizyjna, wysokowydajny skaner kodów kreskowych, ręczny czytnik czy mikrofonogłośnik (Push-To-Talk).
Szukasz czegoś innego?
CORONA Serwis posiada w ofercie także inne serie telefonów i smartfonów przeznaczonych do pracy w poszczególnych strefach Ex. Do tego grona należy m.in. seria IS655.2 dla strefy 2/22 oraz w wykonaniu przemysłowym – całkowicie dotykowy smartfon działający w oparciu o system Android 10, o wyświetlaczu 720×1400 pikseli, baterii o pojemności 4200mAh czy procesorze Helia P22 (MT 6762V).
Również zwolennicy bardziej tradycyjnych modeli telefonów komórkowych znajdą coś dla siebie. Tutaj naprzeciw wychodzi IS330 do stref 1/21, 2/22 lub w wykonaniu przemysłowym. Ta seria również opiera swoje działanie na systemie Android 10TM, ale posiada także tradycyjną, telefoniczną klawiaturę. W ofercie dostępne są również dwa modele telefonów z serii IS120, przeznaczonych do pracy w strefie 1/21 lub 2/22. To najprostszy model telefonu dostępnych w ofercie. Jednak gwarantuje tak samo wysoki poziom bezpieczeństwa, gdy wykorzystuje się go w strefie zagrożenia wybuchem.
Korzystanie z różnych urządzeń elektronicznych w strefach zagrożonych wybuchem może być niebezpieczne. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie rozwiązań, które minimalizują lub całkowicie eliminują ryzyko pożaru czy eksplozji. W czasach, kiedy smartfony stały się integralną częścią naszego życia, również zawodowego, warto pochylić się nad kwestią ich bezpiecznego wykorzystania. Zwłaszcza w zakładach, których specyfika pracy generuje możliwość powstania atmosfery wybuchowej.