background

Uziemienie elektrostatyczne: podstawowy środek ochrony dla autocystern i cystern kolejowych

Uziemienie elektrostatyczne chroni autocysterny i cysterny kolejowe przed gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych na ich powierzchniach.

uziemienie elektrostatyczne autocystern

Cysterny transportują materiały ciekłe i płynne w różnych gałęziach przemysłu. Bezpieczeństwo procesów rozładunku i załadunku w takich przypadkach jest kluczowe, ponieważ autocysterna może być źródłem wyładowania elektrostatycznego. W przypadku materiałów palnych przeskok iskry jest szczególnie niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zakładu, środowiska a przede wszystkim ludzi.

Cysterny i wagony kolejowe w branży przemysłowej przeznaczone są do transportu między innymi materiałów palnych, takich jak na przykład benzyna, LPG, alkohole i inne łatwopalne substancje chemiczne. Podczas transportu, ruch cieczy w zbiorniku generuje ładunki elektrostatyczne na jego powierzchni. Ich nieodprowadzenie do ziemi może powodować przeskok iskry. To, w połączeniu z oparami oraz pyłami wybuchowymi, może stać się źródłem pożaru lub nawet wybuchu.

Kiedy potrzebne jest uziemienie elektrostatyczne?

Uziemienie elektrostatyczne jest stosowane w celu odprowadzenia ładunków elektrostatycznych z powierzchni zbiornika autocysterny lub cysterny kolejowej. Osiąga się to za pomocą certyfikowanych zacisków uziemiających z przewodem. Mogą występować jako uziemienie pasywne lub jako element całego systemu uziemiającego wyposażonego w jednostkę monitorującą. Ważne jest, aby zaciski posiadały ostre zęby, które mogą przebić się przez różnego rodzaju izolatory (np. rdzę). Taki zacisk podpina się w odpowiednie miejsce na autocysternie / cysternie kolejowej.

Uziemienie elektrostatyczne ma za zadanie chronić procesy rozładunku i załadunku realizowane w zakładach przemysłowych. Należy pamiętać, że uziemienie elektrostatyczne jest tylko jednym z elementów ochrony przeciwwybuchowej stosowanym w przedsiębiorstwach, w których wykorzystywane są substancje palne. Dobrą praktyką jest, aby zakład posiadał instrukcję ochrony przed elektrycznością statyczną. Natomiast w przypadku uziemienia procesów rozładunku i załadunku, powinien stosować się do wytycznych instrukcji stanowiskowej.

Podsumowując, uziemienie elektrostatyczne jest podstawowym środkiem ochrony dla autocystern i cystern kolejowych. Pozwala zapobiegać gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na powierzchniach pojazdów. Poprzez właściwe uziemienie tych zbiorników, ryzyko pożaru lub wybuchu jest zminimalizowane, zapewniając bezpieczny i niezawodny rozładunek oraz załadunek materiałów palnych. Dzięki temu bezpieczeństwo całego procesu, a co za tym idzie ludzi biorących w nim udział, będzie znacznie większe.


Grupy produktowe powiązane z tematem wpisu: