background

Ekspert CORONA prelegentem na międzynarodowej konferencji

Michael T. Jobczyk wystąpił jako prelegent podczas trzeciej edycji międzynarodowej konferencji z cyklu Ratownictwo i Energetyka.

Spis treści

    W zeszłym tygodniu w Opolu odbyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji z cyklu Ratownictwo i Energetyka. Jako prelegent podczas wydarzenia wystąpił Michael T. Jobczyk z CORONA Serwis, który omówił jak realne zagrożenie wybuchem stwarza magazynowanie energii oraz w jaki sposób takie zagrożenie minimalizować.

    Konferencja Ratownictwo i Energetyka organizowana jest co dwa lata. Tegoroczna edycja była trzecią. W tym roku organizatorzy podzielili konferencję na trzy sesje tematyczne. Pierwsza sesja dotyczyła instalacji fotowoltaicznych, dynamiki ich rozwoju oraz ich bezpieczeństwa pożarowego. Następnie wybrani prelegenci omówili problematykę elektrochemicznych magazynów energii, a także zdarzeń związanych z pożarami magazynów energii. Z kolei trzeci panel poświęcony był wykorzystywaniu wodoru w energetyce i transporcie oraz bezpieczeństwem tego procesu.

    Jednym z prelegentów wydarzenia był Michael T. Jobczyk, Explosion&Process Safety Manager w CORONA Serwis. W swoim wystąpieniu skupił się na realnym zagrożeniu wybuchem związanym z magazynowaniem energii. – Najczęściej do magazynowania energii stosuje się obecnie tzw. BESS, czyli bateryjny system magazynowania energii. Te systemy mogą zawierać setki akumulatorów litowo-jonowych w obudowie. Choć większość BESS posiada systemy zarządzania baterią to ostatecznie nie chronią tak skutecznie przed najgorszym scenariuszem – mówił Michael T. Jobczyk, prelegent CORONA Serwis, przytaczając zdarzenie z 2019 roku, w którym w wyniku eksplozji kontenera transportowego BESS zginął jeden strażak, a siedmiu zostało poważnie rannych.

    – Na szczęście istnieją zabezpieczenia skutecznie chroniące przed takimi zdarzeniami. Obecnie najlepszą ochronę stanowią panele przeciwwybuchowe, które są w pełni pasywne. To znaczy, że do ich uruchomienia nie są potrzebne żadne dodatkowe czujniki czy detektory – podkreślał Jobczyk, który omówił także zagrożenia wynikające z eksplozji transformatorów oraz możliwości ich zabezpieczenia.

    Organizatorami konferencji byli: Oddział Śląski SITP Koło Opole, Komenda Wojewódzka PSP w Opolu. Komenda Miejska PSP w Opolu, TAURON Dystrybucja S.A. oraz Politechnika Opolska.

    Więcej o wspomnianych zabezpieczeniach przeciwwybuchowych można przeczytać TUTAJ oraz TUTAJ.

    Całą konferencję można obejrzeć TUTAJ

    Opublikowany w: News