background

30 lat CORONA Serwis okiem Prezesa

Ostatnie 30 lat było dla firmy CORONA Serwis czasem nieustannego rozwoju. Z okazji jubileuszu prezes zarządu, Wiesław Jobczyk, opowiedział na łamach magazynu Powder&Bulk o firmie, jej początkach i zmianach, jakie przeszła w ostatnich dekadach. Całość wywiadu można przeczytać poniżej.

CORONA Serwis sp. z o.o. sp.k. specjalizuje się w systemach zabezpieczeń dla przemysłu. Proszę w skrócie przedstawić ofertę firmy.

Od 30 lat zajmujemy się wdrażaniem na polskim rynku najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu ochrony przeciwwybuchowej i zapewnienia ciągłości procesu produkcji. Współpracujemy z najlepszymi producentami w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Działamy wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchu, gdzie panuje wysokie ciśnienie w instalacjach, gdzie zachodzą gwałtowne reakcje chemiczne, czy gdzie mają miejsce dynamiczne zjawiska egzotermiczne. Nasze zadania realizujemy kompleksowo – od projektu i dobrania odpowiedniego urządzenia zabezpieczającego, przez jego montaż, aż po późniejszy serwis. Nasze zabezpieczenia z powodzeniem wykorzystywane są w wielu branżach m.in. przemysłowej, spożywczej czy farmaceutycznej.

W naszym asortymencie znajduje się szeroka gama aktywnych i pasywnych systemów przeciwwybuchowych m.in. klapy przeciwwybuchowe, bule HRD, zawory szybkozamykające, przerywacze ognia i wiele innych.  Oferujemy także wysokiej jakości urządzenia prewencyjne takie jak detektory ognia, detektory gazu czy systemy detekcji iskier. To jednak nie wszystko. Posiadamy bardzo duży wybór zabezpieczeń przed wzrostem ciśnienia. W tym zakresie nasza oferta składa się m.in. z zaworów oddechowych, przerywaczy płomienia, zaworów bezpieczeństwa czy aż 20 różnych modeli płytek bezpieczeństwa. Oczywiście w doborze odpowiednich urządzeń można liczyć na doradztwo naszych ekspertów. Musimy pamiętać, że każdy zakład czy instalacja, która ma być chroniona jest inna. Dlatego środki bezpieczeństwa należy dobierać w oparciu o indywidualną specyfikację.

Oprócz wspomnianych systemów bezpieczeństwa bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się oferowane przez nas systemy pompowe i rozwiązania technologiczne dla branży tworzyw sztucznych. Dzięki współpracy z renomowanymi producentami możemy naszym klientom dostarczać m.in. najwyższej jakości przemysłowe pompy zębate, pompy zębate do wytłaczarek, zmieniacze sit, granulatory czy młyny do tworzyw sztucznych. Nowością w naszej ofercie są masterbatche inaczej znane jako przedmieszki. To specjalny dodatek do tworzyw sztucznych, który służy do ich barwienia lub nadawania im innych właściwości np. ochrony przed UV czy odporności na ogień.

To jednak nie wszystko. Jesteśmy także jedynym w Polsce autoryzowanym dystrybutorem systemu Sergi Transformer Protector. To w pełni pasywny, wysoce zaawansowany technologicznie system ochrony transformatorów olejowych przed wybuchem.

Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest również przeprowadzanie kompleksowych audytów bezpieczeństwa. Opracowujemy wszelkiego rodzaju dokumentację analizy ryzyka wybuchu oraz badamy właściwości wybuchowe pyłów. Nasi specjaliści prowadzą także dedykowane szkolenia z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego.

Warto też zaznaczyć, że podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich urządzeń jest ich właściwe serwisowanie. W przypadku produktów oferowanych przez CORONA jest to szczególnie istotny czynnik, gdyż związany jest bezpośrednio z bezpieczeństwem zakładu. Zdajemy sobie sprawę, jak duże ryzyko niesie ze sobą potencjalna awaria urządzeń i przestój w ich działaniu, dlatego specjalnie dla naszych klientów nasz autoryzowany serwis zapewnia m.in. okresowe przeglądy, wymianę podzespołów czy usuwanie usterek całodobowo przez wszystkie dni w roku.

Obchodzicie w tym roku 30-lecie działalności. Jak ocenia Pan te trzy dekady, bardzo się zmieniliście?

Od początku działalności CORONA Serwis naszą misją było propagowanie bezpieczeństwa w przemyśle. Zabezpieczając procesy technologiczne, a co za tym idzie infrastrukturę i środowisko, chronimy także, a właściwie przede wszystkim, zdrowie i życie tysięcy ludzi w ich miejscach pracy. Mamy świadomość, że dbanie o bezpieczeństwo innych to bardzo duża odpowiedzialność, dlatego podejmujemy się tego zadania zawsze z wielką starannością i w oparciu o najwyższe standardy etyczne.

Uważam, że nasz światopogląd kształtują ludzie i wydarzenia, z jakimi mamy styczność podczas swojego życia. Dlatego też wiele wartości, jakimi kieruję się w moim życiu prywatnym i pracy zainspirowane były sportem. Duch zdrowej rywalizacji, dążenie do wyznaczonych celów, organizacja pracy w zespole – to wartości, na jakich budowałem firmę. Jednak główną z zasad, jakie powinny funkcjonować nie tylko w sporcie, ale również w biznesie jest zasada fair-play. Naszych klientów i realizowane dla nich projekty traktujemy z dużym szacunkiem, kierując się najwyższymi standardami etycznymi. Być może właśnie takie podejście sprawia, że ufają nam nieustannie od 30 lat, ciągle powierzając do realizacji nowe projekty.

Działalność rozpoczynaliśmy jako mała firma, którą tworzył kilkuosobowy zespół. Teraz, po 30 latach, w naszych szeregach znajduje się kilkudziesięciu najlepszych ekspertów w branży. Nie mam wątpliwości, że to właśnie stanowi o naszej sile. Ostatnie dekady były czasem nieustannego rozwoju. Bacznie obserwujemy, co dzieje się  na rynku i dostosowujemy naszą ofertę w taki sposób, by spełniała oczekiwania nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców. Dlatego mogę z pewnością powiedzieć, że zmieniło się wiele – nieustannie poszerzamy asortyment, zwłaszcza o innowacyjne rozwiązania, nawiązujemy nowe współprace i realizujemy coraz ciekawsze projekty. Jednocześnie jednak pracujemy cały czas w oparciu o te same wartości, co 30 lat temu.

Jak bardzo zmienił się rynek, na którym funkcjonuje firma CORONA Serwis?

Świat cały czas idzie do przodu. Rozwój technologiczny mocno wpłynął również na naszą branżę. Nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania w branży przeciwwybuchowej, tworzyw sztucznych itd. Nie chcemy zostawać w tyle, dlatego stawiamy na rozwój. Dostosowujemy się do zmieniających się potrzeb naszych klientów, chcąc zapewnić im jak najlepszej jakości produkty i usługi. Ale stawiamy też na innowacyjność. W naszej ofercie bardzo często znajdują się rozwiązania, które z powodzeniem stosowane są na zachodzie, ale jeszcze nie są powszechnie wdrożone na naszym rodzimym rynku. Chcemy to zmieniać. I promować rozwiązania najskuteczniejsze. Na przykład Sergi Transformer Protector. Urządzenie, które od wielu lat skutecznie chroni transformatory olejowe na całym świecie. W Polsce jesteśmy jedynym dystrybutorem tego systemu.

Mówiąc o zmianach, które nastąpiły w ciągu ostatnich 30 lat warto wspomnieć o świadomości w kwestii bezpieczeństwa w przemyśle. Na pewno jest znacznie większa. Oczywiście jeszcze wiele w tym zakresie jest do zrobienia. Jednak po rozmowach, jakie prowadzimy z naszymi klientami widzimy jasno, że jest coraz lepiej. Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi czyhających zagrożeń i chcą zapobiegać ich skutkom. Częściej zauważają również, że w tym aspekcie warto stawiać na rozwiązania bardzo dobrej jakości. Widzą też, że chwilowa oszczędność w postaci taniego zamiennika wcale w długiej perspektywie nie przynosi korzyści. Wręcz odwrotnie.

Zmieniły się oczywiście również przepisy prawne. Teraz kwestia bezpieczeństwa przeciwwybuchowego jest bardziej uregulowana i uporządkowana. Są pewne minimalne standardy, do których bezwzględnie należy się stosować. Obowiązek posiadania określonej dokumentacji czy systemów bezpieczeństwa regulują zarówno przepisy unijne, jak i krajowe. Jeszcze 30 lat temu panowała w tym zakresie dużo większa samowolka.

Ostatnie kilkanaście trudnych miesięcy było niewątpliwie wyzwaniem dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Proszę powiedzieć, jak Państwo radzicie sobie w warunkach pandemii? Zwłaszcza, że specyfika Państwa usług wymaga w wielu przypadkach bezpośredniego kontaktu z klientem i obecności w jego zakładzie.

Ostatnie miesiące rzeczywiście były trudne dla każdego przedsiębiorcy. Musieliśmy się dostosować do nowych warunków i niecodziennej sytuacji. A tak naprawdę nikt nie wiedział, jak długo to potrwa. Praca zdalna i kontakt online nigdy nie zastąpią bezpośredniego spotkania, zwłaszcza w branży w jakiej funkcjonujemy. Jednak mieliśmy świadomość, że jakość naszych usług musi pozostać na wysokim poziomie. I tutaj kluczem okazała się dobra organizacja wewnętrzna, a także pracowitość i elastyczność naszych ekspertów. Jak każda firma w ostatnich dekadach przechodziliśmy różne okresy i różne zmiany. Ale dzięki zespołowi świetnych ludzi, tworzących firmę CORONA Serwis zawsze mogliśmy naszym klientom świadczyć usługi najwyższego poziomu. I tak jest do dzisiaj.

Rozmawiała Agnieszka Tyc.

Pełną ofertę firmy można znaleźć TUTAJ.
Całość wywiadu w magazynie Powder&Bulk można przeczytać TUTAJ.

Opublikowany w: News