background

Jak skutecznie zabezpieczyć przenośniki kubełkowe przed wybuchem?

Klapa przeciwwybuchowa to jedno z rozwiązań zalecanych do zabezpieczenia przenośników kubełkowych przed wybuchem.

butla SRD z blokadą

Jakiś czas temu zgłosił się do nas jeden ze światowych liderów w branży przetwórstwa nasion oleistych, szukający skutecznego rozwiązania, które pozwoli zabezpieczyć dwa przenośniki kubełkowe znajdujące się na terenie jego zakładu. Nasi inżynierowie zaproponowali kompleksowe rozwiązanie obejmujące m.in. zamontowanie klap przeciwwybuchowych, przerywaczy płomienia i butli SRD z blokadą mechaniczną. Co daje zastosowanie akurat takiego zestawienia urządzeń?

butla SRD z blokadą

Każdy przedsiębiorca, w którego zakładzie przetwarzane są substancje mogące wytwarzać atmosferę wybuchową, staje przed problemem odpowiedniego zabezpieczenia urządzeń przed eksplozją. Wynika to nie tylko z przepisów prawnych, ale także moralnej powinności do stworzenia bezpiecznego środowiska pracy swoim pracownikom. Właśnie dlatego do inżynierów CORONA Serwis zgłosił się jeden z topowych producentów na co dzień zajmujący się przetwarzaniem nasion oleistych.

Jednym z głównych zadań, z jakimi musieli zmierzyć się w tym przypadku nasi specjaliści było przygotowanie projektu, dobranie oraz montaż odpowiednich urządzeń, które skutecznie zabezpieczyłyby dwa przenośniki kubełkowe – informuje Wiesław Jobczyk, prezes zarządu CORONA Serwis.

Klapa przeciwwybuchowa z przerywaczem ognia – idealne połączenie dla skutecznej ochrony

Statystycznie do aż połowy wybuchów zbóż dochodzi w przenośnikach kubełkowych. Dlatego po przeanalizowaniu wszystkich potrzebnych parametrów, nasi specjaliści uznali, że najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie w pierwszej kolejności zabezpieczenie przenośników systemem bezpłomieniowego odciążania wybuchu składającego się z klap przeciwwybuchowych EleGuard oraz przerywaczy płomienia EleQuench.

Klapa przeciwwybuchowa EleGuard to płyta bezpieczeństwa zaprojektowana specjalnie do ochrony elewatorów kubełkowych. Do głównych zalet tych urządzeń zaliczyć można przede wszystkim:

  • natychmiastowe, pełne otwarcie,
  • stuprocentową wydajność po otwarciu,
  • wysoką odporność na uszkodzenia,
  • brak fragmentujących części po rozerwaniu.

Przerywacz płomienia EleQuench to z kolei idealne uzupełnienie dla płyt EleGuard. Zapobiegające wydostaniu się płomienia i innych produktów ubocznych wybuchu poza chronioną instalację. Dlatego też stosowanie tego rozwiązania jest jak najbardziej bezpieczne również wewnątrz budynków. Dzięki przemyślanej konstrukcji oba rozwiązania mogą być montowane i dokręcane bezpośrednio na elewatorach. 

Butla SRD z blokadą – większe bezpieczeństwo instalacji

Poza wspomnianymi płytami i przerywaczami instalację zabezpieczono także aktywnym systemem odsprzęgania wybuchu. Na głowicy oraz stopie urządzeń, zamontowane zostały detektory ciśnieniowe. Ich zadaniem jest wykrycie wzrostu ciśnienia powstałego w momencie wybuchu i przekazanie tej informacji do centrali sterującej. Następnie, aby zapobiec propagacji wybuchu na inne elementy instalacji, na rurociągach zasypowych i wysypowych przenośników zostały zamontowane butle chemicznej izolacji wybuchu typu SRD.

Jak działa butla SRD?

Zasada jest bardzo prosta. Po otrzymaniu sygnału z systemu, butla zostaje aktywowana i wprowadza proszek do chronionej części instalacji. Proszek chemicznie gasi reakcję spalania, zapobiegając w ten sposób propagacji wybuchu.

W tym przypadku, na specjalne życzenie klienta, inżynierowie CORONA Serwis wyposażyli butlę SRD w blokadę mechaniczną. To dodatkowy element, który jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo pracowników utrzymania ruchu. Głównym zadaniem blokady jest mechaniczne zablokowanie króćca butli, tak aby nie doszło do wstrzelenia proszku do chronionego urządzenia w przypadku na przykład fałszywej aktywacji systemu.

Blokada mechaniczna składa się z zasuwy poruszającej się między dwoma kołnierzami. Co ważne, w dodatkową blokadę może zostać doposażona każda butla SRD oraz HRD.

Kompleksowa obsługa i szkolenia dla zespołu

Jak widać zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w zakładzie dla wielu przedsiębiorców jest absolutnym priorytetem. W tym przypadku montaż kompleksowych systemów na przenośnikach kubełkowych nie tylko znacząco podniósł bezpieczeństwo zakładu, ale tym samym zagwarantował zdecydowanie większy komfort pracy dla m.in. pracowników utrzymania ruchu. Warto dodać, że specjaliści CORONA Serwis nie tylko przygotowali projekt, dobrali i zamontowali zaproponowane wcześniej urządzenia. Przeprowadzili także serię szkoleń dla pracowników z zasad działania systemu i szczegółowych procedur zachowania w przypadku jego aktywacji. Po więcej informacji o przenośnikach kubełkowych zapraszamy tutaj.