background

Elektryczność statyczna – niewinne zjawisko czy niewidzialne zagrożenie?

Elektryczność statyczna może prowadzić do niebezpiecznych zjawisk w przemyśle. Stosowanie odpowiedniego rodzaju uziemienia może temu zapobiec

Uziemienia elektrostatyczne

Niebezpieczeństwo związane z wyładowaniami elektrostatycznymi to temat znany od setek lat. Choć większości kojarzy się z nieprzyjemnym „ukłuciem” przy dotknięciu przewodzącego przedmiotu np. klamki czy metalowej poręczy to tak naprawdę w przemyśle takie zjawisko może mieć bardzo dramatyczne skutki. Mając świadomość jak ważna jest skuteczna ochrona elektrostatyczna, CORONA Serwis poszerzyła swoją ofertę nawiązując współpracę z niemieckim liderem w zakresie projektowania i produkcji systemów kontroli uziemienia oraz przepełnienia cystern.

Zagrożenia związane z elektrycznością statyczną są spowodowane przede wszystkim bezpośrednim oddziaływaniem pola elektrycznego wytwarzanego przez obiekty, które są naelektryzowane lub oddziaływaniem wyładowań elektrostatycznych. Do jednego z największych zagrożeń bez wątpienia zalicza się zagrożenie pożarowo-wybuchowe.

Przepływu prądu elektrycznego nie widać, zatem zjawisko elektrostatyki to tak naprawdę zagrożenie niewidzialne. Ładunki elektrostatyczne przewodzone są przez różne powierzchnie. Dlatego kontrolowanie tego, zwłaszcza w procesach technologicznych, które prowadzone są w strefach zagrożonych wybuchem jest kluczowe. Niezwykle istotne jest zatem stosowanie systemów służących do uziemiania przewodzących elementów instalacji technologicznej

Naszą ofertę poszerzyliśmy jakiś czas temu o serię urządzeń, które znacząco minimalizują ryzyko powstania iskry, potencjalnie mogącej być źródłem pożaru lub nawet wybuchu. Urządzenia te dedykowane są do kontroli uziemienia m.in. cystern samochodowych i kolejowych, instalacji procesowych, worków big bag typu C, czy kontroli przepełnienia cystern samochodowych – informuje Wiesław Jobczyk, prezes zarządu CORONA Serwis. – Producentem urządzeń, które znajdują się w naszej ofercie jest niemiecka firma Timm będąca absolutnym liderem w zakresie projektowania i produkcji urządzeń zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa wybuchowego. Nawiązując współpracę nie mieliśmy wątpliwości, że niemal 60 lat doświadczenia Timm w branży przekłada się na produkcję systemów najwyższej jakości i trwałości – podkreśla.

Uziemienia – dlaczego należy stosować?


Konieczność stosowania środków ochrony elektrostatycznej to obowiązek, jaki na przedsiębiorców nakładają przepisy. Absolutnym gwarantem bezpieczeństwa jest stosowanie sprawdzonych i certyfikowanych systemów, które przeznaczone są specjalnie do pracy w strefach zagrożenia wybuchem. Pozwala to przede wszystkim na uniknięcie lub ograniczenie zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu pracowników.

W zależności od rodzaju procesu technologicznego wyróżnia się trzy główne środki ochrony: podstawowe, ogólne i szczególne.

Wśród środków podstawowych znajdują się uziemienia przewodzących elementów instalacji technologicznych oraz ochrona antyelektrostatyczna personelu zatrudnionego do pracy w strefach EX. To seria urządzeń, o które CORONA Serwis poszerzyła swoje portfolio. Pozostałe grupy obejmują środki uzupełniające, które stosuje się w zależności od warunków i potrzeb danego procesu.

Wiele rodzajów uziemień do różnych zastosowań

Na zjawisko wyładowań elektrostatycznych są narażone zakłady realizujące procesy, w których wykorzystuje się ciekłe lub sypkie materiały łatwopalne i wybuchowe. Mowa tu np. o dozowaniu, mieszaniu, przelewaniu czy przesypywaniu produktów. Ale nie tylko, również załadunku lub rozładunku materiałów za pośrednictwem autocystern, wywrotek czy cystern kolejowych.

Współpraca z H. Timm Elektronik GmbH pozwala zaoferować szeroki asortyment produktów z zakresu ochrony elektrostatycznej. Obejmuje on między innymi certyfikowane systemy monitorowania uziemienia elektrostatycznego przeznaczone do użytkowania w strefach EX – 1, 2, 21 i 22. Systemy kontroli uziemienia służą do ochrony procesów załadunku i rozładunku autocystern czy wagonów kolejowych. Do tej listy dopisać można także mieszalniki, zbiorniki IBC, kontenery, beczki oraz Big Bagi typu C. Nasi eksperci dobiorą optymalny system i dokonają jego konfiguracji w zależności od potrzeb procesu i warunków panujących w zakładzie.

Oferta CORONA Serwis coraz szersza – uziemienia i zaciski niemieckiego producenta

Ponadto w ofercie znajduje się kilka rodzajów certyfikowanych zacisków uziemiających o różnej wielkości, posiadających ostre zęby z hartowanej stali nierdzewnej. Ze względu na specyficzną budowę zębów asortyment obejmuje także zaciski dedykowane do zbiorników IBC. Ich wgłębienie pozwala w łatwy sposób uchwycić profile okrągłe (na przykład metalowe rurki). Budowa zębów tego typu zacisków nie niszczy materiału. Właśnie dlatego może być stosowana również dla worków Big Bag typu C.

Alternatywą dla wspomnianych zacisków jest certyfikowany magnes do odprowadzania ładunków elektrostatycznych. Przeznaczony jest do stosowania na beczkach, w których nie jest możliwe złapanie uziemianego elementu za pomocą prostej klamry. Wszystkie zaciski można dowolnie łączyć z przewodami uziemiającymi.

Urządzenia niemieckiego producenta H. Timm Elektronik GmbH z powodzeniem znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Wśród głównych odbiorców znajdują się przede wszystkim rafinerie, zakłady petrochemiczne, chemiczne, kosmetyczne i spożywcze. Bardzo często wykorzystuje się je także w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją farb i lakierów, drukarniach czy zakładach produkujących opakowania.

Następny wpis w kategorii

Grupy produktowe powiązane z tematem wpisu: