Menu Zamknij

Elektryczność statyczna – niewinne zjawisko czy niewidzialne zagrożenie?

zjawisko elektrostatyki a systemy kontroli uziemień

Niebezpieczeństwo związane z wyładowaniami elektrostatycznymi to temat znany od setek lat. Choć większości kojarzy się z nieprzyjemnym „ukłuciem” przy dotknięciu przewodzącego przedmiotu np. klamki czy metalowej poręczy, to tak naprawdę w przemyśle takie zjawisko może mieć bardzo dramatyczne skutki. Mając świadomość jak ważna jest skuteczna ochrona elektrostatyczna, CORONA Serwis poszerzyła swoją ofertę. Niedawno nawiązaliśmy współpracę z niemieckim liderem w zakresie projektowania i produkcji systemów kontroli uziemienia oraz przepełnienia cystern.

Zagrożenia związane z elektrycznością statyczną są spowodowane przede wszystkim bezpośrednim oddziaływaniem pola elektrycznego wytwarzanego przez obiekty, które są naelektryzowane lub oddziaływaniem wyładowań elektrostatycznych. Do najpoważniejszych skutków, jakie może powodować elektryczność statyczna można zaliczyć pożar i eksplozję.

Przepływu prądu elektrycznego nie widać, zatem zjawisko elektrostatyki to tak naprawdę zagrożenie niewidzialne. Ładunki elektrostatyczne przewodzone są przez różne powierzchnie. Dlatego kontrolowanie tego, zwłaszcza w procesach technologicznych, które prowadzone są w strefach zagrożonych wybuchem, jest kluczowe. Niezwykle istotne jest stosowanie systemów służących do uziemiania przewodzących elementów instalacji technologicznej.

Naszą ofertę poszerzyliśmy jakiś czas temu o serię urządzeń, które znacząco minimalizują ryzyko powstania iskry, potencjalnie mogącej być źródłem pożaru lub nawet wybuchu. Urządzenia dedykowane są do kontroli uziemienia m.in. cystern samochodowych i kolejowych, instalacji procesowych, worków big bag typu C, czy kontroli przepełnienia cystern samochodowych – informuje Wiesław Jobczyk, prezes zarządu CORONA Serwis. – Producentem urządzeń, które wprowadziliśmy do naszej oferty jest niemiecka firma Timm, absolutny lider w zakresie projektowania i produkcji urządzeń zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa wybuchowego. Nawiązując współpracę nie mieliśmy wątpliwości, że niemal 60 lat doświadczenia Timm w branży przekłada się na produkcję systemów najwyższej jakości i trwałości – podkreśla.

Uziemienia – podstawowe środki ochrony przed elektrycznością statyczną w zakładach przemysłowych

uziemienia elektrostatyczne

Konieczność stosowania środków ochrony elektrostatycznej to obowiązek, jaki na przedsiębiorców nakładają przepisy. Absolutnym gwarantem bezpieczeństwa jest stosowanie sprawdzonych i certyfikowanych systemów, które przeznaczone są specjalnie do pracy w strefach zagrożenia wybuchem. Pozwala to przede wszystkim na uniknięcie lub ograniczenie zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu pracowników.

W zależności od rodzaju procesu technologicznego wyróżnia się trzy główne środki ochrony: podstawowe, ogólne i szczególne.

Wśród środków podstawowych znajdują się uziemienia przewodzących elementów instalacji technologicznych oraz ochrona antyelektrostatyczna personelu zatrudnionego do pracy w strefach EX. To seria urządzeń, o które CORONA Serwis poszerzyła swoje portfolio. Pozostałe grupy obejmują środki uzupełniające, które stosuje się w zależności od warunków i potrzeb danego procesu.

Urządzenia, dzięki którym ochronisz swój zakład

systemy kontroli uziemień cystern samochodowych

Na zjawisko wyładowań elektrostatycznych narażone są zakłady realizujące procesy, w których wykorzystuje się ciekłe lub sypkie materiały łatwopalne i wybuchowe. Mowa tu np. o dozowaniu, mieszaniu, przelewaniu czy przesypywaniu produktów. Ale także załadunku lub rozładunku materiałów za pośrednictwem autocystern, wywrotek czy cystern kolejowych.

Współpraca z H. Timm Elektronik GmbH pozwala zaoferować szeroki asortyment produktów z zakresu ochrony elektrostatycznej. Obejmuje on między innymi certyfikowane systemy monitorowania uziemienia elektrostatycznego. Urządzenia te przeznaczone są do użytkowania w strefach zagrożonych pyłem i gazem w strefach 1, 2, 21 i 22. Systemy kontroli uziemienia wykorzystuje się do ochrony procesów załadunku i rozładunku autocystern, wagonów kolejowych, mieszalników, zbiorników IBC kontenerów, beczek oraz Big Bagów typu C. Nasi eksperci dobiorą optymalny system i dokonają jego konfiguracji w zależności od potrzeb procesu i warunków panujących w zakładzie.

Zaciski i przewody uziemiające

Ponadto w ofercie znajduje się kilka rodzajów certyfikowanych zacisków uziemiających o różnej wielkości, posiadających ostre zęby z hartowanej stali nierdzewnej. Ze względu na specyficzną budowę zębów asortyment obejmuje także zaciski. Dedykowane są do zbiorników IBC, których wgłębienie pozwala w łatwy sposób uchwycić profile okrągłe (na przykład metalowe rurki). Z kolei budowa zębów tego typu zacisku nie niszczy materiału. Dzięki temu stosuje się go również dla worków Big Bag typu C.

Alternatywą dla wspomnianych zacisków jest certyfikowany magnes do odprowadzania ładunków elektrostatycznych. Przeznaczony do stosowania na przykład na beczkach, na których nie można złapać uziemianego elementu za pomocą prostej klamry. Wszystkie zaciski można dowolnie łączyć z przewodami uziemiającymi.

Zjawisko elektryczności statycznej może występować w bardzo wielu miejscach. Dlatego urządzenia niemieckiego producenta H. Timm Elektronik GmbH z powodzeniem znajdują zastosowanie w branżach przemysłowych. Wśród głównych odbiorców znajdują się przede wszystkim rafinerie, zakłady petrochemiczne, chemiczne, kosmetyczne i spożywcze. Ale nie tylko, również przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją farb i lakierów, drukarnie czy zakłady produkujące opakowania wykorzystują to rozwiązanie.

 

 

Pin It on Pinterest