Spis treści
Tematyka innowacji technologicznych na morzu oraz bezpieczeństwa w gospodarce morskiej dominowały podczas czwartej edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. W trakcie wydarzenia ekspert z CORONA Serwis mówił o tym, dlaczego bezpieczeństwo transformatorów energetycznych odgrywa tak istotną rolę w zapewnieniu działania farm wiatrowych i jakie zagrożenia niesie ze sobą ich nieodpowiednie zabezpieczenie.
Czwarta edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyła się 10 marca w Centrum Konferencyjnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie zgromadziło kilkuset branżowych specjalistów, przedstawicieli firm ubezpieczeniowych i naukowców.
Wymiana informacji wśród ekspertów z przemysłu
Przemysław Sztandera, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podkreślał, dlaczego forum jest tak bardzo istotnym wydarzeniem dla wszystkich sektorów powiązanych z gospodarką morską. – To bardzo ważne forum dyskusyjne. Daje możliwość rozmowy na tematy związane z ryzykiem w przemyśle morskim. Staramy się poruszać tematy związane z bezpieczeństwem, które są nie do końca oczywiste. Jest bardzo wiele obszarów, o których się na co dzień nie mówi, a dyskusja zaczyna się dopiero wtedy, kiedy coś się wydarzy – podkreślał. Forum daje możliwość podzielenia się doświadczeniem, wiedzą oraz najnowszymi rozwiązaniami z zakresu m.in. bezpieczeństwa. To także platforma do debaty i sygnalizowania problemów, które w tym obszarze mogą się pojawić w przyszłości.
Tegoroczne spotkanie podzielone zostało na trzy bloki tematyczne. Eksperci z różnych sektorów w swoich wystąpieniach pochylili się nad różną problematyką. Omówili kwestie m.in. bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych, ryzyka występującego w przemyśle morskim, magazynowania energii oraz nowych technologii. Istotną kwestią było również zagrożenie związane z zatopionymi pozostałościami po II Wojnie Światowej. Eksperci podkreślali ich negatywny wpływ na środowisko i możliwość powstawania farm wiatrowych.
Na Forum o zagrożeniach wynikających z wybuchu transformatora
Ekspert z zakresu bezpieczeństwa, Michael T. Jobczyk podkreślał, jak istotne dla środowiska naturalnego oraz całego systemu energetycznego jest właściwe zabezpieczenie transformatorów. – Transformatory mają kluczowe znaczenie w sieci dystrybucji i transmisji energii elektrycznej. Niestety przepracowane jednostki często zapalają się i wybuchają bez żadnego ostrzeżenia. Gdy do tego dochodzi konsekwencje są bardzo dotkliwe. Nie tylko w kwestii finansowej, ale także ekologicznej. Późniejszy zakup i wymiana transformatora na nową jednostkę trwa wiele miesięcy. Czy możemy sobie pozwolić na tak długi przestój? – mówi Michael T. Jobczyk, explosion & proces safety manager w CORONA Serwis.
Uczestnicy forum dowiedzieli się m.in. jak duże zagrożenie dla środowiska stwarza awaria transformatora. Usłyszeli także jak wielkie straty finansowe powoduje oraz jakie jest najskuteczniejsze zabezpieczenie. Jeżeli również zastanawiasz się nad tymi kwestiami, więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Organizatorami wydarzenia byli: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Strefa Inwestycji, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, PZU S.A., TUW PZUW oraz PZU LAB.
Jednym z partnerów wydarzenia była firma CORONA Serwis.