background

Płytka bezpieczeństwa – skuteczna ochrona przed wzrostem ciśnienia

Płytka bezpieczeństwa to proste, ale niezwykle skuteczne urządzenie chroniące instalację przed skutkami nadmiernego ciśnienia.

plytki bezpieczenstwa

Płytka bezpieczeństwa to urządzenie, które choć pozornie jest nieskomplikowane w budowie, pełni bardzo ważną rolę w procesie zabezpieczania instalacji przemysłowych przed skutkami wzrostu lub spadku ciśnienia. Płytki z katalogu CORONA Serwis chronią już setki instalacji w całym kraju. Czym są te stosunkowo niewielkie urządzenia, jak działają i dlaczego warto rozważyć ich instalację?

W procesach przemysłowych nagłe wzrosty lub spadki ciśnienia mogą stwarzać poważne zagrożenia dla instalacji i ciągłości pracy. Dlatego na rynku istnieją urządzenia, które skutecznie minimalizują te zagrożenia i ich potencjalne skutki. Jednym z bardzo chętnie stosowanych i niezawodnych rozwiązań są płytki bezpieczeństwa amerykańskiego producenta FIKE. Firma CORONA Serwis jest jedynym autoryzowanym przedstawicielem tego producenta na terenie Polski. Dzięki temu w ciągu ostatnich lat zabezpieczyliśmy płytkami bezpieczeństwa już kilkaset instalacji.

Czym są płytki bezpieczeństwa?

Membrana bezpieczeństwa jest alternatywą dla zaworów bezpieczeństwa. Zabezpieczają instalacje, aparaty i urządzenia procesowe przed nadmiernym wzrostem lub spadkiem ciśnienia, często dużo skuteczniej niż tradycyjne zawory bezpieczeństwa. Pozornie posiadają dość prostą konstrukcję, ale w rzeczywistości tworzone są dzięki opatentowanej przez producenta technologii produkcji G2. Dzięki temu otrzymujemy produkt z najlepszymi dostępnymi współczynnikami pracy, tolerancjami rozerwania i żywotnością. Ich głównym zadaniem jest powstrzymanie nagłych zmian ciśnienia przed uszkodzeniem instalacji przemysłowej. W naszej ofercie posiadamy kilkanaście modeli dedykowanych do różnych procesów.

Płytka AXIUS do pracy
w agresywnych aplikacjach
AXIUS SC w wykonaniu sanitarnym
Płytka ERD do procesów ekstruzji

Płytki zaprojektowano tak, aby zmaksymalizować współczynniki pracy, wytrzymać wysokie temperatury i cykle ciśnieniowe. Ponadto są dostępne w szerokiej gamie materiałów wykonania, dzięki czemu zapewniają kompatybilność z procesem. Posiadają także relatywnie długą żywotność, skracając czas między wymianami i zapobiegając kosztownym nieplanowanym przestojom spowodowanym awarią.

Warto wspomnieć, że płytki bezpieczeństwa w odróżnieniu od zaworów bezpieczeństwa gwarantują otwarcie w każdych warunkach atmosferycznych i procesowych. Płytki bezpieczeństwa mogą być nie tylko stosowane jako oddzielne urządzenie zabezpieczające, ale również jako dodatkowe zabezpieczenie instalacji albo zabezpieczenie samego zaworu bezpieczeństwa przed działaniem agresywnego medium roboczego. Płytki bezpieczeństwa są urządzeniami, które w przypadku ich zadziałania można bardzo łatwo i szybko wymienić na nowy egzemplarz.

Jak działają płytki bezpieczeństwa?

Płytki bezpieczeństwa w większości przypadków charakteryzuje niska tolerancja od ciśnienia nastawy (zazwyczaj 5%, podczas gdy w przypadku zaworów jest to zazwyczaj 10%), co sprawia, że są bardziej precyzyjnym rozwiązaniem niż tradycyjny zawór. Płytki produkowane są w różnych wykonaniach materiałowych, co sprawia, że sprawdzają się w pracy w niemal wszystkich warunkach procesowych.

Przykładowa płytka bezpieczeństwa po poprawnym rozerwaniu

Kompaktowa budowa płytki z wyznaczonymi punktami otwarcia w określonym ciśnieniu i temperaturze sprawiają, że żaden element po otwarciu nie przedostaje się do instalacji (brak fragmentacji).

Odpowiednie osłabienie laserowe płytki sprawia również, że płytka bezpieczeństwa jest absolutnie szczelna.

W zależności od rodzaju instalacji i medium, płytki bezpieczeństwa różnią się między sobą kształtem, zastosowanym materiałem oraz rozwiązaniami technologicznymi.

Zazwyczaj proponujemy je w specjalnie dedykowanych holderach (uchwytach), które pozwalają na ich skuteczną instalację. Holdery dostarczamy również w wykonaniu z różnych materiałów i w różnych konfiguracjach.

Płytka w holderze

Specjalny typ płytek sanitarnych do pracy w aplikacjach spożywczych, farmaceutycznych i branży biotechnologii, są dostosowane do montażu w standardowych uchwytach sanitarnych typu tri-clamp. Płytki możemy doposażyć także w czujnik rozerwania.

W naszej ofercie dostępnych jest kilkanaście różnych modeli płytek bezpieczeństwa. Nasi specjaliści dobierają płytki w oparciu o indywidualne parametry instalacji dla różnych gałęzi przemysłu. Współpracujemy z branżami – od chemicznej i gazowej, przez przemysł militarny i kosmiczny aż po farmację, biotechnologię i przemysł spożywczy. Oprócz tego, wykonujemy także szeroki zakres dokumentacji technicznej z zakresu ATEX.


Grupy produktowe powiązane z tematem wpisu: