background

Nowoczesne pompy do recyklingu idealne do wymagających procesów

Pompy do recyklingu znajdujące się w ofercie CORONA Serwis idealnie sprawdzają się nawet w trudnych i wymagających procesach.

Pompy extrex szóstej generacji od kilku lat podbijają rynek jako jedne z najlepszych urządzeń do tłoczenia materiałów termoplastycznych. Najnowszy model pompy do recyklingu przenosi ten proces na inny poziom. Wszystko za sprawą zastosowania nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym pompa może działać bez filtra wstępnego. W ten sposób doskonale radzi sobie z tłoczeniem materiałów, które do tej pory uznawane były za problematyczne czy wymagające. 

Najnowsza pompa do recyklingu – extrex – transportuje recyklat z cząstkami o wielkości do 5 mm bez filtra wstępnego. Ponadto dobrze nadaje się do materiałów o wysokim stopniu wypełnienia.

– Dotychczasowe  pompy doskonale radziły sobie z recyklingiem poprzemysłowym. Większe wyzwanie stanowił sektor recyklingu poużytkowego, gdzie w recyklacie mogą znajdować się większe ciała obce. Dlatego producent pomp extrex – Maag, którego jesteśmy jedynym autoryzowanym przedstawicielem na terenie kraju, wprowadził na rynek nowy model. Ta pompa nie wymaga instalacji filtra wstępnego i doskonale radzi sobie z transportem recyklatu zawierającym większe cząstki – informuje Wiesław Jobczyk, prezes zarządu w CORONA Serwis. – Co istotne, nowa pompa do recyklingu posiada zewnętrznie taką samą konstrukcję jak standardowe pompy extrex. Dzięki temu wymiana już zainstalowanych urządzeń jest znacznie łatwiejsza – dodaje.

Pompa Extrex do recyklingu – nowoczesna technologia w starej oprawie

Pompa do recyklingu extrex w swojej konstrukcji bazuje na istniejącej już serii GU. Zewnętrznie pompy nie różnią się od siebie. Jednak zastosowany w nowej pompie mechanizm wewnętrzny zapewnia m.in. więcej miejsca między zębami. Z kolei opatentowane łożysko, dzięki specjalnej geometrii, pełni funkcję filtra. To sprawia, że do rowka smarowego łożyska dostaje się tylko materiał o cząstkach nie większych niż 0,5 mm. Dzięki temu nie ma możliwości zablokowania cząstek stałych w rowku smarującym łożyska i zapewnia tworzenie niezbędnego filmu smarnego łożysk kół zębatych.

Grafika jest interaktywna

Producent zanim wprowadził nową wersję pompy na rynek przeprowadził liczne testy praktyczne, które tylko potwierdziły jej skuteczność. Podczas pilotażowej instalacji okazało się, że extrex do recyklingu idealnie sprawdza się nie tylko podczas transportu zanieczyszczonego recyklatu. Radzi sobie także w przypadku przetwarzania materiałów o dużej zawartości wypełniaczy. Dowiedziono również, że zastosowana konstrukcja czyni pompę znacznie bardziej odporną na zużycie. Dodatkowo transport materiału, który nie jest już płynny, przebiega lepiej.

Podwójny napęd dla ekstremalnych wymagań

Bardzo wysokie wymagania instalacji mogą powodować, że standardowe pompy szybko osiągną granice swoich możliwości. Zwykle pompa zębata napędzana jest przez jeden wał, który następnie porusza drugi za pośrednictwem koła zębatego. Jednak czasami warunki pracy są tak ekstremalne, że konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań. Dlatego w przypadkach, kiedy nawet pompy do recyklingu extrex osiągają swoje granice, producent przewidział możliwość wykorzystania modelu pompy extrex z podwójnym napędem (Dual-Drive). Ta modyfikacja radzi sobie w bardzo trudnych warunkach dzięki temu, że koła zębate napędzane są osobno. Daje to pewność, że zęby kół w pompie obracają się swobodnie i nie stykają się ze sobą. Główną zaletą takiego mechanizmu jest znaczące wydłużenie – nawet trzykrotne – czasu eksploatacji pompy.

Dodatkowo taki mechanizm uniemożliwia przeciskanie się cząstek zawartych w recyklacie między bokami przekładki. Ponadto w przypadku pompowania tworzyw o dużej zawartości włókien szklanych, nie są one rozdrabniane, lecz zachowują pierwotny kształt.

Kiedy zmienić pompę na extrex do recyklingu?

Dobór odpowiedniej pompy to klucz do efektywnego zapewnienia ciągłości procesu produkcji.

– Jak pokazują statystyki i wieloletnie doświadczenie naszych inżynierów, do pracy ze standardowymi materiałami o zawartości wypełniacza do 40% i wielkości cząstek do 0,5 mm tradycyjne pompy extrex sprawdzą się idealnie – mówi Wiesław Jobczyk. – Natomiast w przypadku materiałów z zawartością wypełniacza do 80% i wielkością cząstek do 5 mm warto postawić właśnie na nowy model pompy do recyklingu. Wprowadziliśmy go do naszej oferty wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, których procesy produkcyjne są trudne i potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań – podkreśla.

Przez to, że pompa do recyklingu nie wymaga instalacji filtra wstępnego okazuje się bardziej ekonomiczna i nie zużywa się tak szybko. Jak zapowiadają producenci, na ten moment, nowe pompy ograniczają się do pracy przy zakresie ciśnienia do 320 barów jednak niewykluczone, że kolejne prace i usprawnienia podniosą ten próg.

Więcej o pomach Maag można przeczytać TUTAJ.


Grupy produktowe powiązane z tematem wpisu: