background

Filtry odpowietrzające FNX idealne w branży spożywczej

Filtry FNX do odpowietrzania zabezpieczyły silosy jednego z czołowych, polskich producentów w branży spożywczej.

Czasem niewielka ilość łatwopalnego pyłu, gazu czy innego materiału w połączeniu z powietrzem może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, jak np. niekontrolowany wybuch. Dlatego stosowanie najlepszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa procesowego i przeciwwybuchowego wydaje się oczywistością. Końcem zeszłego roku do takiego wniosku doszedł również jeden z wiodących producentów w branży cukierniczej. Firma CORONA Serwis zamontowała w jego zakładzie najskuteczniejsze filtry dedykowane dla urządzeń pracujących w strefach Ex.

Końcem 2020 roku CORONA Serwis zrealizowała dla producenta w branży spożywczej zadanie polegające na poprawie bezpieczeństwa i procesu technologicznego w zakładzie produkcyjnym. – To kolejne duże zadanie tego typu, którego się podjęliśmy. Tym razem chodziło o zwiększenie bezpieczeństwa podczas dozowania surowca z silosu na linię produkcyjną. Transportowanym surowcem była mąką, która posiada dość wysokie parametry zapalności i wybuchowości – informuje Michael T. Jobczyk, Explosion & Process Safety Manager w CORONA Serwis Sp. z o.o. s.k. Jak dodaje, po ocenie technicznej silosów postanowiono zastosować filtry odpowietrzania (nasilosowego) o wymogach zgodnych z dyrektywą ATEX.

Kompleksowa realizacja – filtry FNX

Gama filtrów do odpowietrzania silosów jest dość szeroka. W tym przypadku eksperci z CORONA Serwis uznali, że najlepsze będą filtry typu FNX w wersji ATEX.

– Realizacji tej inwestycji podjęliśmy się kompleksowo. W pierwszej kolejności dostarczyliśmy wysokiej jakości, markowe filtry oraz podzespoły. Po tym nasi eksperci niezwłocznie przystąpili do ich przygotowania i montażu na zakładzie produkcyjnym. W ramach zadania m.in. przygotowaliśmy otwór główny pod cześć walcową filtra, następnie wykonaliśmy nowe otwory pod jego ramy. Całość prac przebiegła bez najmniejszych problemów. Cały system, na którym zamontowaliśmy filtry mógł w krótkim czasie rozpocząć działanie – podkreśla Michael T. Jobczyk.

Biorąc pod uwagę wymagania procesowe, eksperci z CORONA Serwis zastosowali tutaj filtry wykonane w całości ze  stali  nierdzewnej  304. Wyjątkiem były  ramy uszczelnienia – tutaj w wykonaniu zastosowano stal węglową 316. Warto zaznaczyć, że zastosowane w tej inwestycji filtry odpowietrzające posiadają system czyszczenia wkładów filtracyjnych sprężonym powietrzem, które są wbudowane w górną pokrywę zamocowaną na zawiasach. Urządzenie ze względu na wersję ATEX posiada też zwiększoną grubość obudowy, co poprawia jego odporność na wybuch.

30 lat doświadczenia

CORONA Serwis bezpieczeństwem przeciwwybuchowym i procesowym zajmuje się od 30 lat. W tym czasie eksperci firmy zabezpieczyli już łącznie kilkaset zakładów w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu. W swojej bogatej ofercie firma posiada szeroką gamę produktów: od zaworów bezpieczeństwa i przerywaczy płomieni, przez płytki bezpieczeństwa aż po detektory iskier.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *