background

Czarna seria – coraz więcej pożarów transformatorów

Awaria transformatora może prowadzić do poważnych konsekwencji w tym pożary lub wybuchy. Przekonano się o tym ostatnio m.in. w Hiszpanii.

W ostatnim czasie lokalne media z różnych krajów na całym świecie coraz częściej donoszą o zjawiskach, jakimi są pożary czy eksplozje transformatorów. Początkiem sierpnia w wyniku takiej eksplozji prądu pozbawionych zostało ponad 10000 mieszkańców kilku hiszpańskich miast. Kilka dni temu z tym samym problemem mierzyli się mieszkańcy aż 30 wiosek w północno-wschodnim Iranie.

Eksplozja transformatora w Hiszpanii miała miejsce 5 sierpnia późnym popołudniem w jednej z podstacji tamtejszej farmy fotowoltaicznej. Przyczyny tego zdarzenia nie są jeszcze znane. Natomiast pewne jest, że w jego wyniku prądu pozbawionych zostało ponad 10000 mieszkańców siedmiu miast znajdujących się w dolinie Ambroz oraz dwóch w Trasierra-Tierras de Granadilla.

Z ogniem walczyło kilka zastępów straży pożarnej. Jak podkreślał Óscar Mateos, burmistrz Baños de Montemayor służby robiły wszystko, żeby jak najszybciej przywrócić dostawę prądu. Zaznaczył jednak, że tego typu incydenty są szczególnie niebezpieczne. Na negatywne skutki narażeni są np. pacjenci domów opieki, którzy do życia potrzebują dostępu do specjalistycznej aparatury.

Pożary w elektrowni w Iranie

Z kolei lokalne media w Iranie od kilku dni informują o pożarze w elektrowni w mieście Neyshabur w północno-wschodniej części tego kraju. Do zdarzenia doszło w czwartek, 26 sierpnia, a z ogniem przez niemal trzy godziny walczyło kilkudziesięciu strażaków z lokalnych jednostek.

Władze elektrowni podały, że pożar rozpoczął się w transformatorze – zapaliło się aż 7000 litrów oleju. W wyniku pożaru brak dostępu do prądu dotknął części mieszkańców Neyshabur oraz ponad 30 okolicznych wiosek.

W ostatnim roku w Iranie dochodziło już do podobnym incydentów. Jak podają lokalni eksperci, nie ma wątpliwości, że często powodem takich zdarzeń są wyeksploatowane i niekonserwowane urządzenia.

Zabezpieczenie transformatorów najlepszą ochroną

– Odpowiednie zabezpieczenia transformatorów to jedyny gwarant na zachowanie ciągłości ich pracy i ochrona przed skutkami, jakimi są pożary czy eksplozje. Popyt na prąd nieustannie rośnie. Dlatego jego niedobory i przerwy w dostawie mogą być bardzo dużym problemem nie tylko w kontekście ekonomicznym. Od prądu całkowicie zależna jest praktycznie każda gałąź działalności ludzkiej. I to od przemysłu, przez służbę zdrowia aż po kwestie bezpieczeństwa – podkreśla Michael T. Jobczyk Explosion&Process Safety Manager w Corona Serwis. – Dlatego właśnie jednym z priorytetów powinno być skuteczne zabezpieczenie wszystkich krytycznych dla sieci energetycznej transformatorów. Tylko wtedy możemy być pewni, że nie będziemy musieli mierzyć się z kryzysem energetycznym. A takie zjawiska, jak pożary czy eksplozje będą rzadkością – ocenia Jobczyk.

Obecnie na rynku za najskuteczniejszy system chroniący transformatory przed eksplozją uznaje się Transformer Protector. Więcej o tym urządzeniu i korzyściach z jego stosowania można przeczytać TUTAJ