Pompy zębate do ekstruzji
Proces wytłaczania jest bardzo zróżnicowany. W procesie wytłaczania tworzyw sztucznych można wytwarzać szeroką gamę profili i rur. Możliwe jest również wytwarzanie jednowarstwowych lub wielowarstwowych folii za pomocą wytłaczarek. W przypadku koekstruzji różne materiały są wytwarzane w postaci folii przy użyciu wielu wytłaczarek. Oprócz klasycznych polimerów, np. polipropylen lub poliwęglan są również stosowane w wytłaczaniu polimerów wypełnionych. W Wood Plastics Composites (WPC) elementy drewniane są wiązane w matrycy polimerowej.
W przemyśle spożywczym stosowana jest również technologia wytłaczania. W przypadku wytłaczania produktów spożywczych stawiane są bardzo wysokie wymagania dotyczące czystości. Jako przykład należy tu wymienić produkcję lukrecji.
Stałe ciśnienie
Ze względu na swoją konstrukcję, wytłaczarki nie zapewniają stałego ciśnienia na wylocie. Ponadto, wydajność zwiększania ciśnienia w wytłaczarce nie jest zbyt dobra. Dlatego też za ekstruderem stosowana jest pompa zębata. Z jednej strony, pompa przejmuje wzrost ciśnienia i w ten sposób odciąża ekstruder. Z drugiej strony pompa zębata zapewnia równomierne ciśnienie i redukuje pulsacje. Narzędzia do wytłaczania są optymalnie zasilane stopionym materiałem.
Zalety
- Transport stopionego materiału bez pulsacji
- Stałe warunki ciśnienia
- Niski pobór ciepła
- Wzrost jakości produktu
- Odciążenie ciśnieniowe wytłaczarki
Zastosowanie pomp tłokowych
- Procesy, w których transport musi odbywać się bez pulsacji
- Procesy, w których stosowane są zmieniacze sit
- W granulacji
- W połączeniu z filtrami
- W procesach mieszania
- Przy przetwarzaniu termoplastów, elastomerów i wysoko wypełnionych tworzyw sztucznych
- Podczas wytłaczania gumy