Płytki bezpieczeństwa FIKE
Płytki bezpieczeństwa to specjalne urządzenia, umożliwiające skierowanie w odpowiednie miejsce nadmiernego ciśnienia, powstałego w wyniku awarii. W zależności od rodzaju instalacji oraz medium, płytki bezpieczeństwa różnią się między sobą kształtem, zastosowanym materiałem oraz rozwiązaniami technologicznymi. Niektóre płytki posiadają nacięcia, umożliwiające ich pęknięcie w ściśle przewidziany sposób – inne są laserowo osłabione, aby działać jako wkładka ciśnieniowa.
Zasada działania płytek bezpieczeństwa nie jest jednolita. Najprostsze płytki, tzn. posiadające nacięcia, pękają samoczynnie po przekroczeniu wartości krytycznych dla ciśnienia wewnątrz instalacji.
Płytki bezpieczeństwa mogą występować w różnych konfiguracjach. Wszystko zależy od rodzaju instalacji i oczekiwań klientów. Pierwszą możliwością jest zastosowanie płytki jako urządzenia samodzielnego, jako alternatywa dla zaworu bezpieczeństwa. Drugim rozwiązaniem jest montaż płytki pod zaworem bezpieczeństwa. Taki sposób instalacji zazwyczaj stosowany jest przy agresywnych i korozyjnych mediach jako zabezpieczenie zaworu. Taki układ pozwala na zastosowanie samych zaworów w tańszym wykonaniu materiałowym.
Kolejną możliwością jest umieszczenie płytki za zaworem bezpieczeństwa, jako zabezpieczenie dodatkowe. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie dwóch płytek bezpieczeństwa równocześnie. Dzięki temu, po wzroście ciśnienia użytkownik ma możliwość przełączenia układu na nierozerwaną płytkę i wymianę pękniętej płytki bez przerywania procesu technologicznego.
Płytki bezpieczeństwa stosuje się w bardzo wielu branżach, m.in. chemicznych, przemysłowych, petrochemicznych, wojskowych, zbrojeniowych, gazowych, energetycznych, spożywczych i wielu innych.
Częstą wątpliwością przeciwko stosowaniu płytek bezpieczeństwa jest konieczność ich wymiany po zadziałaniu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę szereg korzyści z ich stosowania, ten argument bardzo szybko staje się nieaktualny.
Przede wszystkim płytki bezpieczeństwa są najlepszą alternatywą dla zaworów bezpieczeństwa. Są dużo tańsze zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Szczególnie widoczne jest to w przypadku agresywnych mediów, gdzie występuje konieczność zastosowania zabezpieczeń ciśnieniowych w niestandardowym wykonaniu materiałowym.
Ponadto, płytki można stosować przy niskich i wysokich ciśnieniach, które wychodzą znacznie poza zakres zaworów bezpieczeństwa. Dostępne są też w szerokiej gamie rozmiarów od DN25 do DN 900. Warto zaznaczyć, że zawory bezpieczeństwa zwykle nie przekraczają DN 300. Również bardzo duży wybór materiałów, z których płytki można wykonać, stawia je wysoko na liście skutecznych zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Jako dodatkowy argument można wymienić również natychmiastowe, pełne otwarcie czy doskonałą szczelność układu.