Granulatory do tworzyw sztucznych
Współczesny świat wykorzystuje w praktycznie każdej dziedzinie tworzywa sztuczne, które podczas eksploatacji, użytkowania ulegają uszkodzeniom czy zniszczeniu. W pracach konserwacyjno-naprawczych, prowadzonych z tworzywami sztucznymi, niezmiernie istotną sprawą jest rozpoznanie, z jakim rodzajem tworzywa ma się do czynienia.
To typ tworzywa decyduje o doborze rozpuszczalnika, kleju czy lakieru, który można będzie zastosować. W przypadku zniszczenia, elementy z tworzyw sztucznych zwykle trafiają do kosza. Wiąże się to jednakże z powstawaniem ogromnej ilości odpadów – począwszy od różnego rodzaju opakowań jednorazowych, poprzez rzeczy codziennego użytku, a skończywszy na elementach maszyn, urządzeń i konstrukcji. Ponieważ tworzywa sztuczne należą do materiałów bardzo trudno podlegających procesom rozkładu, a wysypiska śmieci mają ograniczoną pojemność należy poważnie zastanowić się nad problemem ich ponownego wykorzystania.
Tworzywa w postaci granulatu są stosowane powszechnie w wielu procesach przetwórstwa tworzyw, w których wykorzystuje się przede wszystkim jednoślimakowe układy uplastyczniające. Wytłaczanie z granulowaniem na ciepło polega na wytłoczeniu wielu jednakowych prętów tworzywa o małej średnicy z natychmiastowym ich cięciem obrotowym nieswobodnym na krótkie odcinki. Cięcie wytłoczyny i ochładzanie granulatu może odbywać się w komorze tnącej głowicy granulacyjnej w strumieniu powietrza lub w wodzie. Wybór odpowiedniego procesu granulowania zależy głównie od właściwości reologicznych i cieplnych polimeru, wydajności, zużycia energii elektrycznej, niezawodności procesu i kwestii zużycia poszczególnych elementów linii technologicznej, a także od przewidywanego zastosowania otrzymanego granulatu.