background

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Płytki bezpieczeństwa

Co to jest Płytka bezpieczeństwa?

Płytka bezpieczeństwa jest urządzeniem zabezpieczającym instalacje, aparaty i urządzenia procesowe przed nadmiernym wzrostem lub spadkiem ciśnienia. Urządzenia te pełnią analogiczną rolę, jak zawory bezpieczeństwa.

Co to jest Holder?

Holder (uchwyt) to specjalny kołnierz montażowy dla płytki bezpieczeństwa. Niektóre typy płytek (przy niskich ciśnieniach) są przystosowane do montażu bezpośrednio pomiędzy kołnierze (bez konieczności stosowania specjalnych uchwytów).

Co to jest Płytka sanitarna?

Jest to specjalna grupa płytek dedykowana do zastosowań w branży farmaceutycznej, spożywczej czy też biotechnologii. Idealnie gładka konstrukcja zapobiega osadzaniu się na płytce mediów procesowych (RA elektropolerka). Firma Fike dla płytek sanitarnych stosuje również specjalny, unikatowy i aseptyczny sposób pakowania.

Jakie jest ciśnienie rozerwania płytki?

Ciśnienie rozerwania płytki bezpieczeństwa jest każdorazowo dostosowane do unikalnych wymogów instalacji lub urządzenia.

Jaka jest tolerancja rozerwania płytek bezpieczeństwa?

Tolerancja rozerwania określa zakres ciśnienia, w jakim nastąpi otwarcie płytki bezpieczeństwa (np. +/- 5%,10% od założonego nominalnego ciśnienia rozerwania).

Kto przeprowadza przeglądy płytek bezpieczeństwa na instalacji?

Przeglądy okresowe (wizualne) może przeprowadzić użytkownik instalacji lub opiekun UDT.

Jaki jest czas gwarancji dla płytek bezpieczeństwa?

Wszystko zależy od modelu płytki. Okres gwarancji wynosi zwykle od 12 do 36 miesięcy.

Czy płytki bezpieczeństwa są dostępne „od ręki” (na stanie magazynowym)?

To zależy. Płytka bezpieczeństwa najczęściej jest produkowana na indywidualne zamówienie klienta, pod parametry procesowe danej instalacji. Czas dostawy wynosi standardowo ok. 3-4 tygodnie. Za dodatkowa opłatą (opcja: HOT SHOT) możliwe jest jednak przyspieszenie tego procesu nawet do 2 dni roboczych.

Jakie parametry są potrzebne do doboru płytki bezpieczeństwa?

Aby prawidłowo dobrać płytkę bezpieczeństwa należy określić:
· ciśnienie rozerwania
· temperaturę rozerwania (jeżeli nie jest podana, ustala się ją domyślnie na 22°C)
· rozmiar płytki bezpieczeństwa i klasę kołnierza do montażu płytki
· materiał z jakiego ma zostać wykonana płytka bezpieczeństwa
· ilość zamawianych sztuk

Jak montujemy płytki?

Instrukcja montażu i obsługi zawsze załączona jest do przesyłki z płytkami. Wizualizację tego, jak montowana jest płytka bezpieczeństwa w instalacji, możecie Państwo zobaczyć na naszym kanale youtube

Serwis

Czy na czas prac serwisowych instalacja powinna być wyłączona?

Tak, wszystkie prace serwisowe wykonywane są z zastrzeżeniem wstrzymania ruchu urządzeń.

Jaki jest czas oczekiwania na serwis po awarii/aktywacji?

Nasz serwis działa codziennie, 24 godziny na dobę. Zawsze staramy się, aby usunięcie awarii oraz odbudowa systemu odbywały się w jak najkrótszym możliwym terminie.

Jaki jest czas oczekiwania na planowy serwis?

Standardowy czas oczekiwania na przegląd planowy wynosi od 72 do 120 godzin. Czas liczony jest od momentu złożenia zamówienia. Zawsze staramy się jednak ustalić możliwie najszybszy i najbardziej dogodnym dla Państwa termin. W zależności od rodzaju zawartej umowy serwisowej, możliwy jest także czas reakcji nawet do 2 godzin.

Jak często należy wykonywać serwis?

Producent zaleca wykonywanie przeglądów w zależności od obciążenia i środowiska pracy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 6 czerwca 2016r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz. U, poz. 817) przegląd powinien odbywać się przynajmniej raz w roku.

Jaki jest standardowy czas trwania serwisu?

Wszystko zależy od wielkości instalacji. Przykładowo, do dużych systemów, gdzie przestoje mogą trwać powyżej 5 dni, czas trwania serwisu to zwykle ok. 4 godziny.

Detekcja i gaszenie iskier

Ile kosztuje system detekcji iskier?

Wszystko zależy od wielkości systemu. Cena ustalana jest po dokładnej analizie i uzyskaniu od Państwa potrzebnych do tego informacji (sla danej instalacji).

Jaki jest czas gwarancji na system detekcji iskier?

Od momentu uruchomienia instalacji, czas gwarancji na system detekcji wynosi 12 miesięcy lub dłużej.

Jak często system detekcji powinien być serwisowany?

Każdy system przeciwpożarowy powinien być przynajmniej raz w roku kontrolowany przez autoryzowany serwis. Jednak dla zapewnienia lepszej pracy systemu, serwisu najlepiej dokonywać dwa razy w roku. To indywidualna decyzja użytkownika, która powinna zostać podjęta z uwzględnieniem ryzyka dla danego ciągu technologicznego.

Jakie są koszty serwisu?

Cena za usługę ustalana jest indywidualnie i zależna jest od wielkości instalacji oraz dostępu do jej elementów.

Czy po zakończeniu uruchomienia wykonywane jest szkolenie?

Tak. Po instalacji systemu, wyznaczone przez Państwa osoby przejdą odpowiednie szkolenie.

Kto powinien być przeszkolony?

Najlepiej osoba, która jest odpowiedzialna za proces produkcji: kierownik, brygadzista, team leader lub inny wyznaczony przez Państwa pracownik.

W jakim miejscu powinna być centrala systemu?

Najlepiej w miejscu, w którym znajduje się operator. Dzięki temu, możliwa będzie szybka weryfikacja komunikatu z panelu sterującego.

Czy czujniki wykrywania iskier muszą być zabezpieczone przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych?

Nie ma takiej konieczności. Czujniki montowane są na rurociągach lub zsypach i ich konstrukcja pozwala na prace w każdych warunkach atmosferycznych.

Czy możliwa jest kontrola systemu bez wyłączania odpylania?

Nie ma takiej możliwości. Podczas kontroli czujniki muszą być wyłączone. W przypadku uruchomionego urządzenia w trakcie kontroli mogłoby dojść do niebezpiecznego zdarzenia, a bezpieczeństwo osób przeprowadzających kontrolę jest najważniejsze. Przepisy BHP kategorycznie wykluczają możliwość pracy na włączonym urządzeniu.

Czy jesteśmy w stanie wykonać instalacje w trybie „pod klucz”?

Tak. Jeżeli Państwo sobie tego życzą, nasi inżynierowie biorą pełną odpowiedzialność za kompleksową realizację wszystkich etapów inwestycji – od projektu, przez produkcję kluczowych elementów układu, po montaż oraz uruchomienie nowej instalacji. Oferta obejmuje także późniejszy serwis.

Bezpłomieniowe odciążanie, płyty bezpieczeństwa

Czy bezpłomieniowe odciążanie „FlameQuench“ to produkt jednorazowego użytku?

Płyta urządzenia jest jednorazowego użytku, natomiast w zależności od wybuchu, w przerywaczu wymieniona może zostać siatka tłumiąca.

Jak długo system może być zainstalowany w przypadku, kiedy nie następuje wybuch?

Nie ma ograniczenia czasowego czy terminu ważności. Konieczność wymiany może spowodować jedynie silne i częste oddziaływanie czynników atmosferycznych lub procesowych. Dobrą praktyką jest zweryfikowanie i wymiana podstawowych elementów po 10 latach eksploatacji.

Jak często należy przeprowadzać kontrolę sprzętu i ile taka kontrola kosztuje?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 6 czerwca 2016r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz. U, poz. 817) przegląd powinien odbywać się przynajmniej raz w roku. Koszt takiej kontroli zależy od jej zakresu. W celu omówienia szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Czy możliwe jest zastąpienie systemu HRD pasywnym zabezpieczeniem tak, aby rozwiązanie na przestrzeni np. 10 lat okazało się bardziej ekonomiczne?

Wszystko zależy od instalacji. W niektórych przypadkach może nie być takiej opcji. To zależy czy jest to możliwe na danej technologii. W celu weryfikacji prosimy o kontakt z naszymi specjalistami, którzy dobiorą dla Państwa najlepsze możliwe rozwiązania.

Jakie dane techniczne powinny zostać udostępnione, aby możliwe było przygotowanie oferty na zabezpieczenie przeciwwybuchowe?

W celu przygotowywania oferty, potrzebujemy od Państwa przede wszystkim informacji dotyczących aparatu, który ma zostać zabezpieczony tzn. rysunek techniczny, schemat technologiczny, opis procesu technologicznego. Ponadto, konieczne są także dane dotyczace wytrzymałości urządzenia – parametr Pred (ciśnienie zredukowane). Podstawową informacją dla nas jest także to, jaki pył znajduję się w instalacji – jego rodzaj, parametry Kst (wskaźnik wybuchowości) i Pmax (maksymalne ciśnienie wybuchu).

Czy płyta bezpieczeństwa jest urządzeniem wielokrotnego użytku?

Nie, płyta bezpieczeństwa nie jest urządzeniem wielokrotnego użytku. Wskazuje na to sama nazwa „panel rozrywny“. Zatem po każdorazowym otwarciu się płyty, należy wymienić ją na nową.

Czy posiadają Państwo płyty bezpieczeństwa na swoim magazynie?

Standardowo płyty bezpieczeństwa dzielimy na te, które produkowane są na indywidualne zamówienie klienta oraz na płyty standardowe (dostępne od ręki). Z uwagi na ilość zabezpieczanych przez nas instalacji przemysłowych w Polsce i krajach ościennych, część płyt bezpieczeństwa znajduje się w naszym wewnętrznym magazynie, dzięki czemu dostępne są od ręki.

Czy zabezpieczenie mojego urządzenia samą płytą bezpieczeństwa wystarczy?

W celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa instalacji, urządzenie powinno zostać zabezpieczone układem bezpłomieniowym np. przerywaczem płomienia FlamQuench, aktywnym systemem tłumienia wybuchu (butla HRD), bądź poprzez wykonanie kanału dekompresyjnego, który umożliwi wyprowadzenie powstałej w wyniku wybuchu kuli ognia do atmosfery.

Jakie są możliwe dostępne akcesoria, którymi można doposażyć płyty bezpieczeństwa?

Firma Fike, z którą wspólpracujemy od wielu lat, posiada wiele dodatkowych elementów, w które można wyposażyć płyty bezpieczeństwa. Należą do nich np. czujnik rozerwania, uszczelki, osłona pogodowa EX-Cover lub osłona termiczna ArmaFlex. Pełną gamę produktów znajdziecie Państwo na naszej stronie.

Jaki jest średni czas oczekiwania na zamówioną płytę bezpieczeństwa?

Czas oczekiwania zależny jest od ilości zamówionych płyt i ich rodzaju. Zwykle czas potrzebny na realizację zamówienia wynosi 5 – 10 dni roboczych. Niektóre płyty dostępne są od ręki w naszym magazynie w Polsce.

W swoim zakładzie pracy posiadam filtr, który został wyposażony przez producenta w płytę bezpieczeństwa, czy mogę uznać, że urządzenie jest w pełni bezpieczne?

Niestey nie. Poza zapewnieniem odciążania wybuchu poprzez płytę bezpieczeństwa należy także wyposażyć urządzenie w system odsprzęgania wybuchu (uniemożliwienie propagacji wybuchu na inne elementy instalacji). W tym celu służą m.in. klapa zwrotna Valvex, zawory szybkozamykające FAV lub system aktywnej izolacji wybuchu za pomocą butli SRD.

W swoim zakładzie posiadam wiele przenośników kubełkowych, czy istnieje prosty i ekonomiczny sposób ich zabezpieczenia?

Proponujemy specjalnie dedykowane dla przenośników kubełkowych płyty bezpieczeństwa typu EleGuard. Są one łatwym w montażu i ekonomicznym sposobem na zabezpieczenie właśnie przenośników kubełkowych. W celach omówienia szczegółów prosimy o kontakt z naszymi specjalistami.

W moim zakładzie mam urządzenie, które jest zabezpieczone aluminiowymi blachami, czy takie rozwiązanie jest akceptowalne?

Absolutnie nie. Na podstawie obowiązujących przepisów każde urządzenie, które służy jako zabezpieczenie przeciwwybuchowe, musi posiadać stosowny certyfikat ATEX.

Posiadam już płytę bezpieczeństwa , jednak chciałbym ją doposażyć np. w czujnik rozerwania. Czy jest to możliwe doposażenie płyty bez konieczności wymiany jej na nową?

Oczywiście. Wymiana płyty nie jest wymagana. Każda zakupiona płyta może zostać doposażona np. w czujnik rozerwania czy też osłonę pogodową.

Z ilu warstw składa się płyta bezpieczeństwa?

W odróżnieniu od płyt bezpieczeństwa konkurencji, każda płyta bezpieczeństwa firmy Fike jest płytą kompozytową tzn. składa się z 3 warstw: stal nierdzewna – uszczelnienie teflonowe – stal nierdzewna. Tego typu rozwiązanie w istotny sposób wpływa na żywotność i trwałość zakupionego urządzenia.

Detektory, zawory, transformer protector (ochrona transformatorów)

Jak długi jest czas gwarancji detektorów ognia spectrex 40/40?

Detektory Ognia Spectrex 40/40 posiadają 5 lat gwarancji.

Czy detektory Gazu Spectrex Quasar można zastosować do wykrywania amoniaku?

Detektory otwartej ścieżki Spectrex SafEye Quasar 960 wykrywają gazy na odległości do 80m mogą być dostosowane indywidualnie pod Państwa wymaganie w taki sposób, aby jak najlepiej chronić życie i zdrowie Państwa pracowników oraz zapewnić trwałość instalacji wysokiego ryzyka. Niezawodność tego systemu jest zapewniona certyfikatem SIL 2.

Czy detektory Gazu Spectrex Quasar można zastosować do wykrywania amoniaku?

Jako że od detektora ognia zależy bezpieczeństwo instalacji ważne jest, aby detektor został odpowiednio dobrany. Istnieje kilka typów detektorów – takie, które „widzą” w IR, UV oraz UV/IR spektrum. Różne media podczas pożaru wykazują inną aktywność spektralną. Zatem odpowiednio dobrany detektor pozwoli skutecznie zapewnić bezpieczeństwo w Państwa zakładach.

Czy można zastosować detektory gazu otwartej ścieżki w zastępstwie detektorów punktowych

Tak, jak najbardziej. Jedna para detektorów gazu otwartej ścieżki potrafi zastąpić nawet do kilkudziesięciu detektorów punktowych.

Czemu tak ważne jest, aby przy doborze zaworów bezpieczeństwa znane były wszystkie wymagane parametry?

Zawór bezpieczeństwa jest urządzeniem, które stoi w ostatniej linii ratunkowej dla instalacji przemysłowej. W momencie, gdy wszystkie inne zabezpieczenia zawiodą, jedynym ratunkiem jest wyrzut ciśnienia poza instalację. Aby w takim przypadku działanie zaworów bezpieczeństwa było jak najbardziej skuteczne muszą one zostać odpowiednio dobrane. A to jest możliwe wtedy, kiedy znane są wszystkie wymagane parametry.

Czy rozwiązanie Sergi Transformer Protector chroni transformator jedynie przed wybuchem czy również podczas pożaru?

System Tranformer Protector pozwala na ochronę transformatora nie tylko podczas wybuchu, ale również podczas pożaru. W momencie, gdy transformator zacznie się palić, kadź jest schładzana za pomocą azotu. Dzięki temu gaszenie pożaru jest niezwykle skuteczne i szybkie.

Czy były przeprowadzane testy systemu Transformer Protector?

W celu udowodnienia skuteczności TP przeprowadzono 62 testy, które udowodniły, że TP każdorazowo ochronił kadź transformatora, unikając przy tym trwałych deformacji.

Czy system Transformer Protector jest zgodny z NFPA?

Tak, system TRANSFORMER PROTECTOR jest zgodny z kodeksem amerykańskiego Związku Ochrony Przeciwpożarowej – National Fire Association (NFA),NFPA 850.

O firmie CORONA Serwis

Czym firma CORONA różni się od innych tego typu na rynku?

Działamy od 1991 roku. Od przeszło 30 lat współpracujemy z najlepszymi specjalistami z całej Europy i reprezentujemy najbardziej renomowanych producentów. Nie boimy się także wdrażać pionierskich projektów z zakresu zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Ochrona życia, zdrowia i mienia to nasza misja. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą dostępną na naszej stronie bądź bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami.

Jakie usługi oferuje firma CORONA?

Przede wszystkim działamy kompleksowo – nasza bogata oferta posiada nie tylko najlepsze na rynku zabezpieczenia przeciwwybuchowe takie jak m.in. plytki bezpieczeństwa, zawory oddechowe czy butle HRD, ale także całodobowy serwis, możliwość sporządzania dokumentacji wymaganej przepisami czy możliwość przeprowadzenia audytu w zakresie bezpieczeństwa zakładu. Szczegółowy zakres naszej oferty znajduje się na naszej stronie. Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

Gdzie znajduje się siedziba firmy CORONA?

Nasza siedziba mieści się w Katowicach przy ul. Baildona 16/27.

W jakich godzinach firma jest otwarta?

Biuro pracuje od 8:00 do 16:30. Możliwe jest oczywiście umówienie się z naszymi ekspertami na spotkanie w innych godzinach, w dogodnym dla Państwa miejscu. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy.

Ile osób pracuje w CORONA?

Obecnie zatrudniamy ponad 40 najlepszych ekspertów w branży, jednak dynamiczny rozwój firmy i duże zainteresowanie naszymi usługami sprawiają, że nasze szeregi ciągle się poszerzają.

Jak można zacząć pracę w CORONA?

Nieustanny rozwój firmy sprawia, że zainteresowanie pracą w naszych szeregach jest bardzo duże. Stwarzamy warunki rozwoju zarówno dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, jak również dla osób mających kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Dzięki starannemu procesowi rekrutacji, nasza kadra inżynierów i serwisantów gwarantuje klientom firmy usługi na najwyższym poziomie. Chętni do pracy w naszych szeregach mogą wysyłać swoje aplikacje na adres: rekrutacja@corona.org.pl

Czy mogę Was znaleźć w mediach społecznościowych?

Jak najbardziej. Prowadzimy nasz fanpage na facebooku oraz profil na linkedin. Dzięki temu, możecie być Państwo na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży. Prowadzimy także nasz autorski kanał na youtube (coronaserwis.tv), gdzie w prosty i nieskomplikowany sposób nasi eksperci starają się wyjaśnić specyfikę funkcjonowania branży i najnowszych rozwiązań. Zachęcamy również do czytania naszego bloga, gdzie znajdziecie Państwo sporą dawkę fachowej wiedzy.